Nářez populistům? Čaputová je ve střední Evropě zábleskem naděje, píšou Financial Times

Jasné vítězství pro liberalismus a záblesk naděje v regionu, kde se normou stávají autoritářství a kšefty mezi politiky a podnikateli. Tak hodnotí volební úspěch "protikorupční právničky s minimálními politickými zkušenostmi" Zuzany Čaputové redakční komentář deníku Financial Times (FT). Zároveň však odrazuje od interpretace slovenské prezidentské volby jakožto důkazu "antipopulistického" trendu ve střední a východní Evropě.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Zuzana Čaputová
doporučujeme

"Hodnoty paní Čaputové by nemohly být více protichůdné k těm, které zastávají populističtí vůdci vládnoucí ve Varšavě nebo Budapešti, premiér-miliardář v Praze či zkorumpovaní politici rozmělňující právní stát v Bukurešti. Je nepokrytě proevropská a mluví upřímně o pravdě, rovnosti a občanských právech. Podporuje homosexuální sňatky a právo žen na potrat," píše britský deník.

Podle FT je lákavé interpretovat vítězství Čaputové jako součást širšího vzedmutí voličů proti populistickým politikům, přičemž jmenuje podobné signály z Polska a Maďarska a také úspěch herce Volodymyra Zelenského ve volbách na Ukrajině. Zároveň ale list poukazuje na jedinečný slovenský kontext po vraždě novináře Jána Kuciaka a rozdíly mezi situacemi ve zmíněných zemích.

"Přesto, i se svými omezenými pravomocemi má Čaputová šanci ukázat, že liberalismus a úcta k právnímu státu mohou lidem přinést více než demagogie a oligarchický model, který s ní často jde ruku v ruce," uzavírá FT.

Čaputová dokázala podle německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera přesvědčivě vyjádřit naději mnoha Slováků na dobrou budoucnost v jednotné Evropě. Steinmeier to dnes uvedl v gratulaci adresované vítězce slovenských prezidentských voleb. Zároveň ji spolu s českým prezidentem Milošem Zemanem a prezidenty Polska a Maďarska pozval v listopadu do Berlína na oslavy 30. výročí pádu berlínské zdi.

Steinmeier v gratulaci Čaputové, která v sobotním druhém kole voleb jasně porazila eurokomisaře Maroše Šefčoviče, také poznamenal, že Slovensko a Německo pojí úzké a přátelské vztahy. Obě země už mnoho let v ovzduší vzájemné důvěry spolupracují v Evropské unii a NATO.

"Ale také příspěvek Slováků k pádu berlínské zdi v roce 1989 zůstává nezapomenut. U příležitosti oslav 30. výročí této události 9. listopadu 2019 bych vás rád spolu s vašimi kolegy v úřadu z Polska, České republiky a Maďarska pozval do Berlína," uvedl Steinmeier.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krach klimatické konference: Poslední šance na záchranu planety bude v…

15.12.2019 20:01 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu přinesla plytké závěry a z pohledu ochrany…

Francie vydá do Argentiny expolicistu, během špinavé války vraždil a mučil

15.12.2019 18:51 Francie vydá do vlasti někdejšího argentinského policistu Maria Sandovala, který v Argentině čelí…

Nečekaný nález ve sběrném dvoře: Zaměstnanci narazili na poklad

15.12.2019 18:31 Aktualizováno Sběrný dvůr v britském Suffolku, jehož zaměstnanci letos objevili při likvidaci staršího sejfu 20…

Z hrobu Reinharda Heydricha se někdo pokusil ukrást ostatky

15.12.2019 18:07 Z berlínského hrobu někdejšího zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama