Nářez populistům? Čaputová je ve střední Evropě zábleskem naděje, píšou Financial Times

Jasné vítězství pro liberalismus a záblesk naděje v regionu, kde se normou stávají autoritářství a kšefty mezi politiky a podnikateli. Tak hodnotí volební úspěch "protikorupční právničky s minimálními politickými zkušenostmi" Zuzany Čaputové redakční komentář deníku Financial Times (FT). Zároveň však odrazuje od interpretace slovenské prezidentské volby jakožto důkazu "antipopulistického" trendu ve střední a východní Evropě.

Zuzana Čaputová
doporučujeme

"Hodnoty paní Čaputové by nemohly být více protichůdné k těm, které zastávají populističtí vůdci vládnoucí ve Varšavě nebo Budapešti, premiér-miliardář v Praze či zkorumpovaní politici rozmělňující právní stát v Bukurešti. Je nepokrytě proevropská a mluví upřímně o pravdě, rovnosti a občanských právech. Podporuje homosexuální sňatky a právo žen na potrat," píše britský deník.

Podle FT je lákavé interpretovat vítězství Čaputové jako součást širšího vzedmutí voličů proti populistickým politikům, přičemž jmenuje podobné signály z Polska a Maďarska a také úspěch herce Volodymyra Zelenského ve volbách na Ukrajině. Zároveň ale list poukazuje na jedinečný slovenský kontext po vraždě novináře Jána Kuciaka a rozdíly mezi situacemi ve zmíněných zemích.

"Přesto, i se svými omezenými pravomocemi má Čaputová šanci ukázat, že liberalismus a úcta k právnímu státu mohou lidem přinést více než demagogie a oligarchický model, který s ní často jde ruku v ruce," uzavírá FT.

Čaputová dokázala podle německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera přesvědčivě vyjádřit naději mnoha Slováků na dobrou budoucnost v jednotné Evropě. Steinmeier to dnes uvedl v gratulaci adresované vítězce slovenských prezidentských voleb. Zároveň ji spolu s českým prezidentem Milošem Zemanem a prezidenty Polska a Maďarska pozval v listopadu do Berlína na oslavy 30. výročí pádu berlínské zdi.

Steinmeier v gratulaci Čaputové, která v sobotním druhém kole voleb jasně porazila eurokomisaře Maroše Šefčoviče, také poznamenal, že Slovensko a Německo pojí úzké a přátelské vztahy. Obě země už mnoho let v ovzduší vzájemné důvěry spolupracují v Evropské unii a NATO.

"Ale také příspěvek Slováků k pádu berlínské zdi v roce 1989 zůstává nezapomenut. U příležitosti oslav 30. výročí této události 9. listopadu 2019 bych vás rád spolu s vašimi kolegy v úřadu z Polska, České republiky a Maďarska pozval do Berlína," uvedl Steinmeier.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama