V4 jednala se severskými zeměmi a Pobaltím o postoji k Číně

Severské a pobaltské státy chtějí těsněji spolupracovat s visegrádskou skupinou (V4) při koordinaci politiky vůči Číně. Prohlásil to dnes litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius, který ve městě Palanga hostil schůzku ministrů zahraničí V4 a států severní Evropy a Pobaltí. Jednání se zúčastnil šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Podle sdělení české diplomacie byla tématem schůzky kybernetická bezpečnost, evropské otázky, globální klimatická změna a vztahy s Čínou. Ministři se zabývali nebezpečím hybridních hrozeb a řešili rozvoj transatlantické spolupráce, vztahy s Ruskem a Ukrajinou, Východní partnerství a migraci.

"Potřebujeme solidaritu, jednotu a koordinovanější postup," řekl litevský ministr zahraničí agentuře BNS. Podle agentury DPA se debatovalo o problémech s čínskou firmou Huawei, jejíž výrobky podle některých západních zdrojů představují pro evropské země bezpečnostní riziko.

Ministr Petříček na konferenci hovořil o problematice lidských práv, informoval ČTK tiskový odbor ministerstva zahraničí. „Od Evropské unie se více než kdy dříve očekává, že bude světovým lídrem v oblasti lidských práv. Nejenže to očekávají naši spojenci, dlužíme to také občanské společnosti," prohlásil český ministr.

"Nesmíme rezignovat na tuto globální roli a nesmíme se bát promluvit, když jsou lidská práva porušována - bez ohledu na to, zda se takového jednání dopouští malá země či světová velmoc,“ konstatoval.

Visegrádská skupina sdružuje Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Schůzky v Palanze se kromě zástupců Estonska, Lotyšska a Litvy zúčastnili také ministři severských států Švédska, Finska, Norska, Dánska a Islandu. Ministři těchto států se k jednání o regionálních a globálních problémech scházejí pravidelně každoročně od roku 2013.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama