Bývala předsedkyně AfD dostala pokutu, podle soudu lhala

Bývalá předsedkyně protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová dnes od soudu v Drážďanech dostala pokutu 6000 eur (155.000 korun) za to, že v listopadu 2015 nepravdivě vypovídala před výborem saského zemského sněmu. Petryové původně hrozil až několikaletý trest odnětí svobody a také ztráta poslaneckého mandátu.

Frauke Petryová (AfD) / Olaf Kosinsky/Skillshare.eu
doporučujeme

V případu jde o spory kolem financování AfD v kampani před volbami do saského zemského sněmu v roce 2014. Pravicově populistická strana od kandidátů před volbami požadovala finanční podporu. Petryová ve své výpovědi před výborem pod přísahou tvrdila, že se úspěšní kandidáti mohli po volbách rozhodnout, zda chtějí peníze vrátit, nebo je straně ponechají. Smlouvy, které "půjčky" ošetřovaly, ale ve skutečnosti počítaly jen s možností, že peníze úspěšných kandidátů straně zůstanou.

Nyní třiačtyřicetiletá Petryová, která se po parlamentních volbách v roce 2017 s AfD údajně kvůli přílišné radikalizaci rozešla, zpočátku obvinění odmítala, později tvrdila, že šlo o omyl a že nevypovídala chybně schválně. Tak nakonec případ vnímal i státní zástupce, který překvalifikoval původní obžalobu z trestného činu křivopřísežnictví, za který by političce hrozily výrazně vyšší tresty.

Soud tento postoj dnes svým verdiktem potvrdil, státnímu zastupitelství ale nevyhověl v požadavku na pokutu ve výši 10.500 eur (270.000 korun).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama