Rozhádaná EU: Irsko podpoří krátký odklad brexitu, Kurz k tomu nevidí důvod

Irsko by podpořilo schválení britské žádosti o další krátký odklad brexitu, řekl dnes tamní ministr zahraničí Simon Coveney. Brexit bez dohody při aktuálním termínu britského odchodu příští pátek vidí jako velmi nepravděpodobný. Rakouský kancléř Sebastian Kurz naopak uvedl, že pro další prodloužení lhůty pro vyjednání podmínek brexitu aktuálně není důvod. Mluvčí německé vlády prohlásil, že pokud chce Londýn od EU další odklad, musí přijít s velmi konkrétní žádostí. Nic takového se ale podle něj zatím nestalo.

Simon Coveney
doporučujeme

Lídři zemí EU reagují na úterní večerní projev britské premiérky Theresy Mayové, která řekla, že bude žádat o další prodloužení členství Británie v unii, aby zajistila odchod na základě dohodnutých podmínek. Délku odkladu ale Mayová neupřesnila a rovněž nevyjasnila, zda se Británie zapojí do květnových voleb do Evropského parlamentu. To přitom byla podmínka unijní "sedmadvacítky" pro prodloužení vyjednávání za 12. duben při pokračování aktuální patové situace v dolní komoře britského parlamentu.

"Budou příští týden usilovat o krátké prodloužení a myslím, že Irsko to podpoří," řekl šéf irské diplomacie Coveney vysílací společnosti RTE v souvislosti s nadcházejícím mimořádným summitem EU. "Je velmi nepravděpodobné, že by na konci příštího týdne nastalo jakékoli vypadnutí (brexit bez dohody, pozn. ČTK), když premiérka usiluje o odklad i s doprovodným plánem dalšího postupu," dodal.

Rakouský kancléř se ale zjevně s tímto pohledem neztotožňuje, neboť podle něj k udělení dalšího odkladu v tuto chvíli není důvod. Svůj postoj vysvětlil podle agentury Reuters tím, že situace v britském parlamentu se zásadně nemění. Kurz doufá, že britští poslanci podpoří řešení, které zabrání neřízenému odchodu z unie.

Britská i jiná média v posledních dnech upozorňují, že Irsko zřejmě nemá připravený plán, jak při brexitu bez dohody zajistit pokračování volného režimu na hranici se Severním Irskem a zároveň provádět kontroly nutné pro ochranu jednotného unijního trhu. Z toho důvodu údajně probíhají intenzivní rozhovory mezi zástupci Dublinu a Bruselu. Ministr Coveney dnes zprávy v podstatě potvrdil, když řekl, že nalezení rovnováhy mezi bezpečnostními riziky a ochranou unijního trhu bude složité. Dodal, že Dublin zatím žádnou strategii v tomto směru nezavádí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama