Rozhádaná EU: Irsko podpoří krátký odklad brexitu, Kurz k tomu nevidí důvod

Irsko by podpořilo schválení britské žádosti o další krátký odklad brexitu, řekl dnes tamní ministr zahraničí Simon Coveney. Brexit bez dohody při aktuálním termínu britského odchodu příští pátek vidí jako velmi nepravděpodobný. Rakouský kancléř Sebastian Kurz naopak uvedl, že pro další prodloužení lhůty pro vyjednání podmínek brexitu aktuálně není důvod. Mluvčí německé vlády prohlásil, že pokud chce Londýn od EU další odklad, musí přijít s velmi konkrétní žádostí. Nic takového se ale podle něj zatím nestalo.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Simon Coveney
doporučujeme

Lídři zemí EU reagují na úterní večerní projev britské premiérky Theresy Mayové, která řekla, že bude žádat o další prodloužení členství Británie v unii, aby zajistila odchod na základě dohodnutých podmínek. Délku odkladu ale Mayová neupřesnila a rovněž nevyjasnila, zda se Británie zapojí do květnových voleb do Evropského parlamentu. To přitom byla podmínka unijní "sedmadvacítky" pro prodloužení vyjednávání za 12. duben při pokračování aktuální patové situace v dolní komoře britského parlamentu.

"Budou příští týden usilovat o krátké prodloužení a myslím, že Irsko to podpoří," řekl šéf irské diplomacie Coveney vysílací společnosti RTE v souvislosti s nadcházejícím mimořádným summitem EU. "Je velmi nepravděpodobné, že by na konci příštího týdne nastalo jakékoli vypadnutí (brexit bez dohody, pozn. ČTK), když premiérka usiluje o odklad i s doprovodným plánem dalšího postupu," dodal.

Rakouský kancléř se ale zjevně s tímto pohledem neztotožňuje, neboť podle něj k udělení dalšího odkladu v tuto chvíli není důvod. Svůj postoj vysvětlil podle agentury Reuters tím, že situace v britském parlamentu se zásadně nemění. Kurz doufá, že britští poslanci podpoří řešení, které zabrání neřízenému odchodu z unie.

Britská i jiná média v posledních dnech upozorňují, že Irsko zřejmě nemá připravený plán, jak při brexitu bez dohody zajistit pokračování volného režimu na hranici se Severním Irskem a zároveň provádět kontroly nutné pro ochranu jednotného unijního trhu. Z toho důvodu údajně probíhají intenzivní rozhovory mezi zástupci Dublinu a Bruselu. Ministr Coveney dnes zprávy v podstatě potvrdil, když řekl, že nalezení rovnováhy mezi bezpečnostními riziky a ochranou unijního trhu bude složité. Dodal, že Dublin zatím žádnou strategii v tomto směru nezavádí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boris Johnson bude skvělý, raduje se Trump. Opozice skřípe zuby

23.07.2019 14:59 Konzervativní strana musí společně usilovat o brexit, který je prospěšný pro celou Británii, a…

Komentář: Brexitová nejistota zas a znovu. Johnson je premiérem, co bude s…

23.07.2019 14:56 Komentář Anety Navrátilové: I přestože se "brexitové" referendum konalo před více než třemi lety,…

Boris Johnson slíbil dokončení brexitu. Nesnesitelně trapný, sepsul ho…

23.07.2019 14:39 Nový šéf konzervativců a příští britský premiér Boris Johnson dnes v projevu po svém zvolení do…

Litevský premiér ustál hlasování o důvěře, z vlády vyhodí tři ministry

23.07.2019 14:08 Litevský premiér Saulius Skvernelis dnes v parlamentu uspěl v hlasování o důvěře, na které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama