Vznikne v Británii „velká koalice"? Londýn se dostal do role prosebníka v Bruselu, soudí švýcarský list

Doslova pět minut po dvanácté hledá britská Theresa Mayová novou cestu, jak ven z pasti zablokovaného brexitu. Poprvé se pokouší prolomit cestu řešením, jež by šlo napříč stranami. Řešení ale přináší i nová rizika, píše švýcarský liberálně-pravicový list Neue Zürcher Zeitung.

Brexit

Nečekaný Mayové manévr

Chtělo by se říct: konečně! Britská vláda se nemůže dlouhodobě dostat přes brexit, ale „tempo hlasování" v Poslanecké sněmovně v pondělí večer dostatečně potvrdilo, že alternativní možnost nemůže pocházet z parlamentu. Žádná variant totiž opět nezískala většinu.

Pouze jedenáct dní před konečnou lhůtou, kterou stanovila Evropská unie (EU) se ukazuje „extrémní rozsah" paralýzy politiky ve Spojeném království. „V této riskantní situaci se předsedkyně vlády, jež se dostala do omezené roli diváka, opět snaží dostat moc zpět do vlastních rukou," píše švýcarský list. V úterý večer překvapivě oznámila, že se posadí společně s opozičním vůdcem Jeremym Corbynem a vypracuje s ním „společný plán". Na základě toho by mohla vzniknout většina v dolní komoře parlamentu a mohlo by dojít i ke sjednocení vystoupení z EU k 22. května.

„Theresa Mayová konečně udělala to, co mnozí její kritici dlouho požadovali: jako vůdce menšinové vlády, kterou opustily části její strany, se vzdala snahy vyjít z tvrdé linie brexitu, kterou prosazují konzervativci z její strany," píše komentátor Beat Bumbacher. „Místo toho teď zamířila k opozičním poslancům. Zřejmým cílem je spojit novou většinu v dolní komoře s pomocí umírněných konzervativců a velké části labouristických poslanců, kteří stále souhlasí se smlouvou o odstoupení," shrnuje komentář základní politický manévr. 

Bez tohoto celého úsilí by bylo celé odstoupení ale patrně definitivně odsouzeno k neúspěchu. Záměr spojit se s labouristy na principech následných jednání o budoucích vztazích s EU se zdá být předvídatelné. 

Hrozí otočení politického systému? Vznikne „velká koalice"?

Tento plán je ale zároveň „politickým činem", který by v nejhorším případě mohl skončit i „otočením stranického systému" ve Velké Británii. Skutečnost, že Theresa Mayová na to není ještě připravena, ukazuje především to, jak daleko byla dosud vůči takové možnosti uzavřena.Řešení je podle Neue Zürcher Zeitung velmi netypické, a premiérka na sebe bere „značné riziko", první ze tří, jež by to mohlo vést i k rozkolu v samotné Konzervativní straně, té straně, která byla po desetiletí jejím „politickým domovem". Zatěžkávací zkouška, které byla její strana vystavena, je nyní u Mayové zatlačena až do krajnosti, míní list.

Jakou cenu má ale spojenectví s Jeremym Corbynem? Toto je v pořadí druhé riziko, jež spočívá v reakci samotného labouristického vedení. Zatím Jeremy Corbyn důsledně vystupoval jako opoziční vůdce s cílem Theresu Mayovou a její vládu pokud možno porazit v novýchvolbách. Nyní mu Mayová nenabízí nic menšího než „velkou koalici".

„To se v britském politickém systému nepředpokládá a historicky k tomu došlo pouze s jednou výjimkou ve válečných časech," připomíná švýcarský list. „Koneckonců, tento přístup signalizuje, že Mayová uznala závažnost situace a je připravena zahodit tradiční stranicko-politické principy přes palubu," soudí list. „Zda ale dokáže odstranit nedůvěru ze strany labouristů, musí nejprve ukázat," dodává. 

Třetím rizikem je postoj EU. Britská politika se v současné době v problematice brexitu neuvěřitelně babrá a jednání se táhne, rozhodnutí se odkládá „znovu a znovu". Na summitu EU příští týden by konečně mohlo padnout „závazné rozhodnutí". „Jinak hrozí havárie a nezadržitelně chaotický brexit," soudí švýcarský komentář. 

A jaký může EU vystavit Velké Británii účet? „Méně než tři roky po referendu se Británie ocitá v Bruselu v redukované roli prosebníka. Tragická bilance," uzavírá Neue Zürcher Zeitung.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnes začne jednání o dohodě mezi Českem a Polskem ohledně dolu Turów

17.06.2021 08:18 Dnes začne jednání o mezivládní dohodě mezi Českem a Polskem o těžbě v hnědouhelném dole Turów a…

Německo hlásí 1330 nově nakažených. Před týdnem jich bylo výrazně více

17.06.2021 08:13 V Německu testy za uplynulý den potvrdily koronavirovou infekci u dalších 1330 lidí. Pandemie dále…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 03:41 Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

EU zkoumá, zda maďarský zákon namířený proti LGBT porušuje unijní právo

16.06.2021 21:48 Evropská komise vyhodnocuje, zda nový maďarský zákon, který mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje…

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

Související:

Právě se děje