V Německu byl zastaven proces s bývalým dozorcem v koncentračním táboře Stutthof

Soud v německém Münsteru dnes zastavil proces s bývalým dozorcem v nacistickém koncentračním táboře Stutthof. Pětadevadesátiletý muž podle lékařského posudku není zdravotně způsobilý soudní jednání absolvovat, informovala agentura DPA. Podle agentury Reuters se tak uzavřela jedna z posledních kauz spojených s holokaustem.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Soud proces pozastavil již v prosinci a vyžádal si posudek o zdravotním stavu obžalovaného. V tom se píše, že 95letý muž trpí vážnou srdeční chorobou a kvůli s ní spojeným omezením již není schopen proces plně sledovat. Vzhledem k tomu, že nemoc je neléčitelná, je jeho nezpůsobilost trvalá. Na základě tohoto posudku soud dnes proces zastavil.

Obžaloba bývalého esesmana vinila z toho, že v koncentračním táboře ve Stutthofu poblíž Gdaňsku v letech 1942 až 1944 pomáhal při zavraždění stovek lidí. Podle údajů centrály pro vyhledávání osob podezřelých ze zločinů nacismu v německém Ludwigsburgu zemřelo do konce druhé světové války ve Stutthofu a pobočných táborech a při místních pochodech smrti na 65.000 lidí.

Obžalovaný, který se narodil v Rumunsku, ale dlouhodobě žil na západě Německa, dosud tvrdil, že nevěděl o zabíjení vězňů v zařízení a že ani nebyl nacistou. Uváděl, že když byl ve Stutthofu, bylo mu stydno a sám žil ve strachu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chlapec snědl hamburger z Lidlu. Ochrnul a po osmi letech zemřel

15.09.2019 22:36 Aktualizováno Mladý chlapec kompletně ochrnul po konzumaci kontaminovaného hamburgeru zakoupeného v obchodu Lidl.…

Útok na ropná pole je hrozbou pro bezpečnost, EU varuje před nestabilitou

15.09.2019 18:15 Sobotní útok bezpilotními letouny na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco představuje…

Británie odvolá brexit? Opozice chce po volbách velké změny

15.09.2019 17:49 Britští opoziční Liberální demokraté odvolají brexit, pokud se ve volbách dostanou k moci. Dnes si…

Ekologové zablokovali vchod na autosalon ve Frankfurtu

15.09.2019 16:35 Aktivisté bojující proti změnám klimatu dnes pokračují v protestech proti automobilovému průmyslu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama