Naděje pro brexitový plán? Mayová se sešla s Corbynem, jednání prý bylo konstruktivní

Dnešní jednání britské premiérky Theresy Mayové s lídrem opozice Jeremym Corbynem o dalším brexitovém plánu bylo konstruktivní. Uvedli to mluvčí britské vlády i mluvčí opoziční Labouristické strany. Politici se podle nich dohodli na dalším programu rozhovorů. Sám Corbyn ovšem později uvedl, že v pozici Mayové nenastala tak velká změna, jakou očekával. Vyjednávací týmy vlády a opozice se opět sejdou už ve čtvrtek.

Jeremy Corbyn

"Vedli jsme konstruktivní průzkumné rozhovory o tom, jak se dostat z brexitového mrtvého bodu," uvedl mluvčí labouristů. "Dnešní jednání byla konstruktivní, obě strany ukázaly flexibilitu a odhodlání ukončit současnou brexitovou nejistotu," řekl záhy mluvčí kabinetu.

Zástupci obou stran informovali, že se dnes dohodl program dalších schůzek. Podle labouristů se na nich bude hledat "možnost shody".

Samotný Corbyn následně uvedl, že na straně Mayové "nenastala tak velká změna, jakou jsem očekával". Setkání s premiérkou označil za "užitečné", nepřineslo ale podle něj žádné výsledky. Během schůzky padla podle Corbyna z jeho strany zmínka i o druhém referendu. "Na ničem jsme se v tomto bodě ale neshodli," dodal.

Týmy konzervativců a labouristů se opět setkají ve čtvrtek a budou jednat o detailech dalšího postupu na cestě k odchodu Británie z Evropské unie. Do týmu, který bude v následujících dnech jednat za vládu, bude patřit mimo jiné de facto zástupce Mayové David Lidington a ministr pro brexit Steve Barclay.

S Mayovou i Corbynem dnes jednala také skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Po jednání s premiérkou řekla, že si není jistá, zda je Mayová připravena ke kompromisu. Sturgeonová znovu vyzvala k dlouhému odkladu brexitu.

Mayová v úterý překvapivě oznámila, že hodlá požádat Evropskou unii o další odklad termínu brexitu, který je nyní naplánován na 12. dubna. Měl by podle ní být ale co možná nejkratší. Zároveň vyzvala Corbyna, aby s ní jednal o nalezení východiska z brexitového patu. Předsedkyně vlády nicméně vyloučila, že by se jednání s lídrem opozice mohla vést o loni uzavřené brexitové dohodě, kterou britská Dolní sněmovna již třikrát odmítla. Připustila pouze rozhovory o politické deklaraci o budoucích vztazích Británie s EU po brexitu. Odejít by podle jejích představ mělo Spojené království z evropského bloku nejpozději 22. května, tedy před evropskými volbami.

Na protest proti rozhodnutí premiérky požádat o další odklad brexitu dnes podal demisi níže postavený člen vlády Chris Heaton-Harris. Na ministerstvu pro brexit měl jako náměstek na starosti mimo jiné přípravy odchodu Británie z EU bez dohody. Vzhledem k tomu, že předsedkyně vlády bez dohody odejít nechce, je jeho práce "bezvýznamná", uvedl konzervativec v rezignačním dopise. BBC upozornila, že za posledních 33 měsíců je Heaton-Harris již šestým náměstkem na ministerstvu pro brexit, který kvůli nesouhlasu s vládní politikou svůj post opustil. Z vedení úřadu odešli také dva ministři - David Davis a Dominic Raab.

Podle průzkumu, který zveřejnila zpravodajská stanice Sky News, většina Britů nevěří, že by jednání Mayové a Corbyna mohla přinést něco dobrého. Lepší podobu brexitu si od jejich rozhovorů slibuje jen 17 procent dotázaných.

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Na summitu EU se probere otevírání Evropy, migrace či vztahy s Ruskem

24.06.2021 08:24 Opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Související:

Právě se děje