Eurovolby se blíží: Lídr evropských lidovců Weber zahájil v Bruselu kampaň

Svou kampaň před květnovými volbami do Evropského parlamentu dnes večer zahájil Manfred Weber, vedoucí kandidát Evropské lidové strany (EPP), nyní nejsilnější evropské politické frakce. Německý europoslanec je jako vedoucí kandidát strany, které projekce ukazují úspěch i v nadcházejícím celoevropském hlasování, vážným uchazečem o funkci příštího předsedy Evropské komise.

Weber, Manfred (šéf EPP)
doporučujeme

Ve svém vystoupení v bruselském Domě evropské historie Weber připomněl jak křesťanské demokraty, kteří před desetiletími stáli u vzniku společného evropského projektu, tak i práci nynějšího předsedy komise Jeana-Claudea Junckera. "Jsme stavitelé mostů, snažíme se o kompromisy, ale můžete nám věřit, že naše sliby splníme," prohlásil.

Voličům slíbil Evropu budovanou zespodu. "Poslouchat a učit se, to je to, co teď Evropa potřebuje," upozornil Weber, který už v minulých měsících navštívil 17 členských států evropského bloku. "Evropa musí být silná, chytrá a přívětivá," uvedl.

Mezi klíčovými body pak zmínil potřebu boje s terorismem, tedy výměnu informací i lepší spolupráci tajných služeb. Důležitá je podle Webera také ochrana vnější hranice Evropské unie, ale také lepší kybernetická ochrana. Europoslanec také podpořil záměr už stávající Evropské komise, která prosazuje přechod k většinovému rozhodování členských zemí v otázkách zahraniční politiky. Prosazovat chce také silnější nástroje zajišťující dodržování vlády práva v členských zemích unie.

Lidé v různých zemích unie musí podle něj cítit, že v bydlení, v sociálních standardech či přístupu ke zdravotnictví mají rovné podmínky. Weber také připomněl potřebu podpory technologických inovací a přechodu k zelené a udržitelné ekonomice takovým způsobem, aby to nepoškodilo občany evropských zemí.

Evropští lidovci, do jejichž frakce v europarlamentu nyní patří i české KDU-ČSL a TOP 09, jdou do voleb pod dnes zveřejněným sloganem "Power of We!" (ve volném překladu Naše síla).

Středopravicová EPP by měla podle poslední projekce výsledků z konce března tvořit i po květnových volbách nejsilnější frakci v Evropském parlamentu. Obsadit by měla 188 křesel. Na druhém místě by měli být socialisté a na třetím liberálové. Protiimigrační a protiunijní strany by měly výrazně posílit. Nový parlament bude mít v případě odchodu Británie z EU ještě před volbami 705 místo dosavadních 751 křesel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama