Prezidentská kampaň na Slovensku byla nejdražší v historii. Kolik utratila Čaputová?

Slovensko před březnovými prezidentskými volbami zažilo podle nevládní organizace Transparency International Slovensko (TIS) nejdražší předvolební kampaň kandidátů na funkci hlavy státu. TIS v analýze odhadla, že celkové náklady se vyšplhají až k hranici 3,5 milionu eur (87,5 milionu korun). Při předchozí volbě hlavy státu před pěti lety náklady na kampaň mohly podle TIS dosáhnout částky do tří milionů eur (77,1 milionu korun).

Bratislava
doporučujeme

Dvě třetiny ze zmiňované sumy před letošními přímými volbami hlavy státu utratili dohromady zvolená prezidentka Zuzana Čaputová, dále její soupeř v rozhodujícím druhém kole hlasování a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, jakož i vědec Robert Mistrík. Mistrík se ještě před prvním kolem voleb kandidatury vzdal ve prospěch Čaputové.

Náklady obou finalistů prezidentských voleb na kampaň, Čaputové i Šefčoviče, TIS odhadla shodně na 700.000 až 730.000 eur (18 až 18,76 milionu korun). Čaputová zhruba třetinu dosud vyfakturovaných nákladů vynaložila na svou propagaci na internetu. Téměř polovinu jejího rozpočtu na kampaň pokryli drobní dárci.

Úřadující slovenský prezident Andrej Kiska v kampani před volbou hlavy státu v roce 2014 vynaložil podle TIS až 1,1 milionu eur (28,3 milionu Kč).

Prezidentská kampaň na Slovensku včetně jejího financování se letos poprvé řídila novými pravidly. Prezidentští kandidáti například museli zřídit transparentní účet. Někteří ale podle TIS možnost podrobnější analýzy jejich výdajů na kampaň obešli tím, že z transparentního účtu uhradili značnou částku mediálním agenturám.

Podle zákona každý z prezidentských kandidátů může v období osmi měsíců před volbami vynaložit na kampaň půl milionu eur (12,85 milionu korun). Dalších 100.000 eur (2,57 milionu korun) v jejich prospěch má povoleno vynaložit každý z registrovaných podporovatelů, kteří rovněž musejí zřídit transparentní účet.

Do voleb o nejvyšší politickou funkci na Slovensku se letos přihlásilo 15 kandidátů, dva z nich odstoupili ještě před prvním kolem hlasování. Před pěti lety se v prvním kole prezidentských voleb o hlasy voličů ucházelo 14 kandidátů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama