Vypukne 12. dubna brexitový chaos? Pět možných scénářů dalšího vývoje

Britská premiérka Theresa Mayová vnesla do brexitového slovníku nové slovo - kompromis, když se ve středu sešla s vůdcem labouristické opozice Jeremym Corbynem ve snaze zabránit chaotickému odchodu z unie příští pátek 12. dubna. K tomu kroku sáhla poté, co zákonodárci třikrát odmítli dohodu o brexitu a nedokázali se dohodnout ani na jiné možnosti.

Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie

Další možnosti vývoje:

Žádná dohoda

- Stále hrozí, že pokud Británie nedokáže prolomit současnou patovou situaci kolem brexitu, riskuje odchod z EU bez dohody příští pátek.

- EU minulý měsíc odsouhlasila odklad původního data odchodu 29. března, ale dala Británii čas jen do 12. dubna, aby se při pokračující absenci schválené dohody rozhodla mezi dvěma cestami - buďto odejít bez dohody anebo odsunout brexit třeba až do konce roku a zapojit se do evropských voleb.

- Většina politiků, ekonomů a obchodních skupin se domnívá, že odchod bez dohody by poškodil EU a měl by drastický dopad na Británii. Mohl by vést k uvalení cel na obchod mezi EU a Británií, zavedení celních kontrol by mohlo způsobit dlouhé fronty v přístavech a nedostatek základních potravin.

- Skalní příznivci odchodu z unie toto odmítají a volají po "čistém brexitu", většina zákonodárců je ale proti němu. Parlament nesouhlas s brexitem bez dohody dal najevo již několikrát - naposledy ve středu, kdy schválil zákon, pověřující vládu vyjednávat o odkladu, bude-li hrozit odchod bez dohody.

- Tato varianta ale stále hrozí jakožto výchozí zákonná možnost, a může k ní dojít i pokud EU odmítne schválit další odklad. Unie uvedla, že britské žádosti vyhoví pouze v případě, že Londýn přijde s konkrétním novým plánem.

Kompromisní dohoda

- Po dvouletém vyjednávání Británie s EU byla loni v listopadu představena dohoda o rozluce, s termíny odchodu a nástinem budoucích vztahů.

- Ale britský parlament ji třikrát odmítl, a proti byli poslanci z obou hlavních táborů. Stoupenci brexitu ve sněmovně mají za to, že vládní strategie nepředstavuje skutečný odchod z EU, a jeho odpůrci zase, že je horší, než dosavadní status Británie jako člena unie.

- Tento týden začala Mayová poprvé hledat kompromis s labouristickými oponenty ve snaze zajistit si jejich podporu smlouvy o odchodu. Mohlo by to vést k udržení těsnějších ekonomických vztahů s unií, oproti dosud zastávaným názorům Mayové.

"Měkčí" brexit

- Nabídka Mayové k jednání s opozicí naznačuje, že je ochotna k měkčí formě brexitu, než toho, který popisovala od nástupu do čela vlády.

- Dosud vždy trvala na tom, že Británie musí opustit jednotný trh a unijní bezcelní prostor a vyjednat si nové obchodní smlouvy s jednotlivými zeměmi.

- Kdyby do svého plánu zakomponovala celní unii, zajišťující hladký pohyb zboží v rámci EU, kterou prosazují labouristé, získalo by jí to cenné hlasy v parlamentu.

- Patrně by to přivítala i EU a Británie by možná mohla spořádaně odejít s dohodou v nadcházejících měsících.

- Zároveň by to ale způsobilo rozkol v Konzervativní straně a mohlo vést k rezignacím probrexitových ministrů.

- Tato nestabilita by zvýšila riziko britských předčasných voleb, které by proměnily parlament a mohly prolomit současný patový stav.

Odklad brexitu

Mayová připouští, že Británie by potřebovala další odklad svého odchodu, aby odvrátila odchod bez dohody. Britská vláda zřejmě hodlá požádat o výrazné prodloužení vyjednávacího období s možností ukončit jej, jakmile se schválí "rozvodová" dohoda. Doufá, že se tak stane před 22. květnem.

- EU, vyčerpaná chaotickou situací kolem odchodu, deklaruje, že další odklad schválí jen v případě jasného plánu Británie na další postup.

- Ani Londýn ani EU si nepřejí účast Británie v evropských volbách 23. - 26. května, ale v případě nutnosti by k tomu mohlo dojít.

- Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzýval unii k "trpělivosti" - aby poskytla Británii žádaný odklad, pokud bude chtít změnit kurz.

Přehodnocení brexitu

- Parlament tento týden těsně odmítl návrh na uspořádání referenda o ratifikaci jakékoli případné dohody o odchodu z EU. Poměrem 292 hlasů ku 191 pak neuspěla snaha poskytnout poslancům možnost podpořit zastavení odchodu z unie za situace, v níž by bezprostředně hrozil brexit bez dohody.

- Návrh na to, aby podmínky odchodu schválilo "potvrzující referendum," podpořila opozice i někteří konzervativní poslanci.

- Vláda ale pořádání dalšího referenda odmítá s tím, že voliči už rozhodli v roce 2016.

- Ovšem v situaci, kdy je rozdělený parlament i vláda premiérky Mayové, by se předání rozhodnutí zpátky do rukou voličů mohlo jevit jako jediná možná cesta vpřed.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 14:13 Střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Dnes začne jednání o dohodě mezi Českem a Polskem ohledně dolu Turów

17.06.2021 08:18 Dnes začne jednání o mezivládní dohodě mezi Českem a Polskem o těžbě v hnědouhelném dole Turów a…

Související:

Právě se děje