Aféra s masem: Polská opozice chtěla svrhnout ministra Ardanowského, marně

I kvůli aféře s hovězím z Polska polská opozice chtěla, aby ve funkci skončil ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski. Podle zástupců opozičních stran je tento politik z vládnoucí strany Právo a spravedlnost neschopný a zemědělcům nepomáhá. Vzhledem k rozložení sil v Sejmu, dolní komoře parlamentu, šance na odvolání Ardanowského byly mizivé a dnes Sejm návrh smetl pod stůl.

Jan Krzysztof Ardanowski
doporučujeme

Poslankyně opozičního klubu Občanská platforma-Občanská koalice (PO-KO) Dorota Niedzielová při středeční parlamentní debatě Ardanowskému vytýkala, že nebyl schopen správně reagovat na reportáž televize TVN o tom, že na jatkách u města Ostrów Mazowiecka ležícím severovýchodně od Varšavy se porážejí nemocné krávy a jejich maso se následně prodává.

"Když vypukl skandál, ministr nejdříve mlčel a pak začal obviňovat novináře," řekla podle portálu wyborcza.pl poslankyně s tím, že maso z nemocných krav bylo pět dní rozváženo po Evropě.

Hovězí se dostalo do řady zemí Evropské unie, včetně Česka nebo Slovenska. Kvůli tomu utrpěla pověst Polska, podotkla. Tvrdí, že příčinou této situace je krize v polské veterinární inspekci, její nedostatečné financování i to, že bez konkurzu bylo vyměněno 13 ze 16 šéfů regionálních veterinárních inspekcí.

Ardanowského se zastal jeho stranický kolega Zbigniew Dolata. Šéf resortu zemědělství podle Dolaty během aféry kolem hovězího "podniknul správné kroky" a šlo prý o výjimečný jev.

Poslance z PO-KO obvinil, že svým chováním v této záležitosti "vědomě škodí" zájmům polského zemědělství. Dodal, že polské potraviny jsou zdravé a chutné.

Porážka nemocného dobytka a následný prodej jejich masa nebyly jedinou aférou, která v poslední době uškodila pověsti polských potravin. Čeští veterináři několikrát v polském mase, hovězím i kuřecím, objevili bakterie salmonely. Naposledy to bylo začátkem tohoto týdne ve více než půl tuně kuřecích řízků. Českého ministra zemědělství Miroslava Tomana, který polskou stranu kvůli problémům s potravinami opakovaně kritizoval, čeká v půlce dubna další schůzka s Ardanowským.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama