Tři muži Élysejského paláce před soudem. Kdo vydal Benallovi diplomatické pasy?

Tři muži. Tři vysoce postavení úředníci Élysejského paláce. Alexis Kohler, Patrick Strzoda a François-Xavier Lauch byli předvoláni na 10. dubna k vyšetřujícímu soudci. Důvodem bylo podle informací RTL používání diplomatických pasů Alexandre Benallou, bezpečnostním poradcem francouzského prezidenta Emmanuell Macrona.

Alexandre Benalla

Macronův chráněnec Benalla měl pět diplomatických pasů

„Za celou dobu trvání Páté republiky se tak dosud nestalo," píše RTL Alexis Kohler, generální sekretář Élysejského paláce, ale není sám, kdo byl předvolán k podání vysvětlení. V aféře kolem diplomatických pasů, jež měl neoprávněně používat Alexander Benalla, bývalý bezpečnostní poradce prezidenta, ale budou muset vysvětlovat i další dva, Patrick Strzoda ředitel kabinetu Emmanuela Macrona a François-Xavier Lauch, šéf kabinetu.

Alexander Benalla, nad nímž, zdá se, držel prezident Emmanuel Macron ochrannou ruku, byl obžalován v tomto konkrétním případě 18. ledna – vedle toho čelí obvinění z násilí, kterého se měl dopustil na demonstrantech v rámci průvodů dne 1. května 2018. Obžaloba pro němu byla vznesena i pro neoprávněného držení zbraně.

Alexis Kohler, Patrick Strzoda a François-Xavier Lauch by měli být vyšetřování zejména k vysvětlení „samotné mechaniky", jež umožnila Alexandru Benallovi získat během svého působení v Élysejském paláci, celkem pět oficiálních pasů, dva tzv. služební pasy, jež vydalo ministerstvem vnitra, a tři diplomatické pasy vydávané Quai d'Orsa, kde sídlí ministerstvo zahraničí.

Při slyšení ve francouzském Senátu dne 21. ledna Alexandre Benalla, který byl ze služby propuštěn v červenci loňského roku, sám uvedl, že své cestovní doklady potom použil celkem třiadvacetkrát, včetně návštěvy afrických zemí. Patrick Strzoda téhož dne jako Benalla dodal, že tento „bývalý důvěrník" Emmanuela Macrona použil padělaného dokumentu - „psaného dopisu s hlavičkou šéfa kabinetu" -, aby tím cestovní pas získal.

Kdo byl tím tajemným mužem, jenž Benallovi pasy vrátil?

Ministr vnitra Christophe Castaner již dříve řekl, že služební pasy Alexandra Benally byly zrušeny koncem července, několik dní po odhalení případu násilností dne 1. května. Nicméně, dva diplomatické pasy bývalého zaměstnance Élysejského paláce zůstaly v platnosti až do konce prosince, kvůli obtížím s jejich zrušením, což je situace, která se podle něj nikdy předtím nevyskytla.

Tři muži by měli být proto vyslyšeni s dotazem, proč Alexandre Benalla nevrátil tyto pasy hned po svém odchodu. V rozhovoru s investigativním portálem Mediapart dne 31. prosince 2018 Benalla tvrdil, že jeden „zaměstnanec" prezidentského paláce, jehož totožnost neodhalil, mu jeho pasy které si nechal ve své kanceláři i s jeho věcmi „vrátil". Mělo se tak stát se slovy, aby s nimi „nedělal blbosti". Toto tvrzení Élysejský palác popřel.

„Kdo říká pravdu?" ptá se rádio RTL. „To je jedna z nevyřešených otázek," dodává. Před soudci ale leží jedna závažná otázka: otázka pro soudce, totiž samotné využívání těchto diplomatických pasů. Před vyšetřovací komisí Senátu odhalil Patrick Strzoda dne 16. ledna, že Alexander Benalla použil v období mezi červencem a prosincem 2018 pro soukromé cestování, včetně Afriky, pasy celkem „dvacetkrát".

Na Moravě zasahují sanitky ze Slovenska, připraveni jsou i hasiči, řekl…

25.06.2021 00:53 Aktualizováno Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po…

Evropu zasáhly silné bouřky. Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov

24.06.2021 23:26 Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Související:

Právě se děje