Polská policie vyšetřuje "Boraty", turisté pobíhali téměř nazí po Krakově

Policie v Krakově na jihu Polska vyšetřuje čtyři anglicky hovořící turisty, kteří se o víkendu v historické části města vysvlékli do plavek zvaných mankini. Tento typ úboru proslavil v komedii o fiktivním Kazachovi Boratovi komik Sacha Baron Cohen.

Polská policie
doporučujeme

Cizince zachytily pouliční kamery - jakož i fotograf - jak se ve velmi střídmém oděvu limetkové barvy procházeli pitoreskním historickým městem a pak nasedli do kočáru.

"Kdyby se to stalo v Londýně u Buckinghamského paláce, ani by si nestačili stáhnout kalhoty a už by zasáhla policie," prohlásil radní Jacek Balcewicz, který byl svědkem počínání anglicky hovořících cizinců. V Krakově se ale podle něj nenechala vyvést z míry ani policie, ani kočí, která polonahé muže po historickém náměstí vozila.

Policejní mluvčí Sebastian Glen uvedl, že policie vyšetřuje incident s neslušným odíváním, budícím pohoršení. V případě odsouzení by výtečníkům mohlo hrozit až 30 dní za mřížemi, popřípadě by každý mohl být odsouzen k pokutě až ve výši 5000 zlotých (asi 30.000 Kč).

Podle Glena zahraniční turisté, zejména Britové, občas v historickém městě ruší klid, zejména po požití alkoholu.

Server Foxnews v souvislosti s krakovským incidentem připomněl předloňský happening šesti Čechů, kteří se v kazašské metropoli Astaně převlékli do plaveckého úboru fiktivního reportéra Borata, ale jejich představení brzy ukončila místní policie. Incident skončil obviněním z "drobného výtržnictví" a pokutou 23.000 tenge, tedy asi 1500 korun, pro každého. Britský herec Sacha Baron Cohen se pak nabídl zaplatit pokutu.

V Kazachstánu proti snímku o Boratovi, který se českým divákům v roce 2006 představil pod názvem Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu, několikrát oficiálně protestovali. Cohen ve filmu o své fiktivní domovině mimo jiné tvrdil, že oblíbeným místním nápojem je tam fermentovaná koňská moč, letadla řídí jednoocí opilí piloti a gayové musejí nosit modré klobouky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

15.06.2021 13:09 Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána…

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

15.06.2021 12:55 Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama