Nový plán pro brexit: Tusk má za nejlepší roční odklad, může být ale i dřív

Předseda Evropské rady Donald Tusk dospěl k závěru, že ve stávající situaci kolem britského odchodu z Evropské unie by byl nejlepším řešením pružný roční odklad brexitu. Novinářům to dnes řekl vysoce postavený unijní činitel. Plán, se kterým nyní šéf unijních summitů seznamuje členské země bloku, by Britům umožnil odejít z EU spořádaným způsobem i dříve, a to poté, co schválí text dohody o vystoupení.

Donald Tusk

Podle dobře informovaného unijního představitele je takové řešení v souladu s dopisem, kterým dnes britská premiérka Theresa Mayová své evropské partnery požádala už o druhý odklad brexitu. Podle informací ČTK Tusk ono "pružné prodloužení" nynějšího vyjednávání podle článku 50 unijní smlouvy ve svém návrhu předpokládá do konce března 2020. "Chce maximální, co nejvelkorysejší termín," prohlásil o návrhu informovaný diplomat s tím, že Tusk zřejmě zohlednil i názor německé kancléřky Angely Merkelové a irského premiéra Lea Varadkara. Ti spolu o situaci hovořili v Dublinu ve čtvrtek.

O věci budou ve středu jednat prezidenti a premiéři ostatních 27 zemí EU. Tuskova představa řešení je - spolu s britskou žádostí o odklad do 30. června - podkladem pro jejich rozhodování. Vyloučen ale dál není ani britský odchod bez dohody už za týden. Otázkou totiž nyní podle diplomatů je, zda premiérka bude moci s tím, co jí sedmadvacítka na summitu nabídne, rovnou souhlasit či se s případným jiným datem prodloužení bude muset nejprve vrátit před britské poslance.

Unijní zdroje přitom zdůrazňují, že sedmadvacítka musí - navzdory únavě, která už je s brexitovým děním spojena - zachovat při řešení problematiky jednotný postoj. Některé země, například Francie, totiž dávají najevo, že jim dochází trpělivost s odklady a s neschopností britské politické scény dosáhnout vnitropolitické dohody. Diplomaté navíc připomínají, že podpora Tuskova návrhu je de facto popřením toho, na čem se země bloku usnesly v březnu, kdy dal summit na schválení připraveného textu dohody o vystoupení Londýnu čas do minulého pátku.

Británie měla původně EU opustit 29. března. Termín ale v březnu unijní summit po první žádosti premiérky Mayové odložil na pátek 12. dubna. Pokud by se ovšem minulý týden v britském parlamentu podařilo najít většinu pro text dohody o spořádaném odchodu, měla podle summitových závěrů Británie odcházet k 22. květnu. Dohodu o brexitových podmínkách ale britští poslanci i na třetí pokus odmítli. Hrozbu brexitu bez dohody už za týden se tak dnes Mayová snaží odvrátit druhou žádostí o odklad.

Podle činitele EU, který je o Tuskových postojích a názorech dobře informován, došel předseda Evropské rady k závěru, že pružný roční odklad je lepším řešením než trvalá a pokračující nejistota, kdy lidé ani firmy netuší přesné datum britského odchodu a politici by museli opakovaně rozhodovat o žádostech o odklad.

Předpokladem prodloužení britského členství v unii za 22. květen letošního roku je to, že také v Británii budou uspořádány volby do Evropského parlamentu, které začnou 23. května, připomněl unijní činitel.

Podle diplomatů v případě, že Tuskův návrh dostane příští středu podporu, bude muset být s velkou pravděpodobností ještě v květnu před eurovolbami jako určitá pojistka opět svolán mimořádný unijní summit.

Pro mnohé země EU může být při delším odkladu brexitu problémem představa přítomnosti britských zástupců při klíčových jednáních třeba o budoucím rozpočtu unie a budou žádat v tomto směru určité záruky. "Bude ale dost složité říct, že (Britové) sice budou u stolu, ale už nebudou smět nic dělat," míní dobře informovaný diplomat.

Tento problém dnes připomněl například Guy Verhofstadt, koordinátor europarlamentu pro otázky brexitu, když upozornil na tweet britského zastánce tvrdého brexitu Jacoba Reese-Mooga.

Ten napsal, že Británie by v případě dlouhého brexitového odkladu měla uvnitř EU působit co největší problémy a vetovat například zvyšování rozpočtu, snahy o posilování společné obrany či plány na hlubší integraci prosazovné francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

"Těm, kdo by mohli být v pokušení dál brexitovou ságu protahovat, mohu jen říct - opatrně s tím, co si přejete," uvedl Verhofstadt.

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Maďarsko zrušilo téměř úplně koronavirovou uzávěru hranic

23.06.2021 06:21 Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii…

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

EU se chystá zavést povinné ručení u některých elektrických koloběžek a…

22.06.2021 20:50 Evropský parlament se dnes dohodl se členskými státy na nových pravidlech pro povinné ručení v…

Slovensko zakáže držení psů na řetězu

22.06.2021 19:35 Držení psů na řetězu a podobným způsobem bude na Slovensku pod hrozbou pokuty až na výjimky…

EK schválila německý plán obnovy po pandemii, země dostane takřka 26…

22.06.2021 15:42 Německo může počítat s 25,6 miliardy eur (654 miliard Kč) z fondu Evropské unie na ekonomickou…

EU objedná dalších 150 milionů dávek vakcíny od Moderny

22.06.2021 13:28 Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna, uvedla…

EU řeší stav evropských hodnot v Polsku a Maďarsku. Podle Jourové se…

22.06.2021 13:23 Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před…

Související:

Právě se děje