Slovensko si pospíší, jednorázové plastové výrobky chce zakázat od roku 2021

Slovensko plánuje zakázat používání vybraných plastových výrobků na jedno použití nejméně o půl roku dříve, než předpokládá připravovaná směrnice EU. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr životního prostředí László Sólymos. Země se podle něj chce stát lídrem v boji proti plastům v regionu střední Evropy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

plasty
doporučujeme

Bratislava připravuje zákaz devíti druhů plastových výrobků, jako jsou například jednorázová brčka, nádobí či tyčinky do uší, již od začátku roku 2021. Chystaná unijní směrnice počítá podle Sólymose se zmíněným omezením od léta 2021.

"V boji proti odpadům se Slovensko již musí vymanit z pozice věčného dobíhání evropských zemí. Dvojnásobně to platí o plastech," řekl Sólymos. Dodal, že ročně se na Slovensku spotřebuje přibližně 14.000 tun neobalových plastových výrobků a značnou část z toho tvoří právě produkty na jedno použití.

Slovenský ministr životního prostředí dále řekl, že zmíněné jednorázové plastové výrobky lze nahradit zbožím z jiného materiálu, který se v přírodě nerozkládá desítky či stovky let. Podle Sólymose jednorázové plastové produkty, jež budou zakázány, se na Slovensku nevyrábějí.

S plánem zakázat jednorázové plastové výrobky přišla loni v květnu Evropská komise. Cílem je omezit objem plastového odpadu, který se hromadí v oceánech. Opatření minulý týden podpořil Evropský parlament.

Slovenské ministerstvo životního prostředí prosazuje také zavedení systému zálohování plastových lahví, který ve střední Evropě zatím nespustila žádná země.

Slovensko podle dřívější analýzy v posledních letech zvyšuje produkci odpadů, předloni ale klesla míra jejich recyklace a v odpadovém hospodářství země zatím neplní stanovené cíle.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbor europarlamentu schválil navržené komisaře, Breton prošel těsně

12.11.2019 14:47 Právní výbor Evropského parlamentu (EP) dnes schválil kandidaturu trojice navržených eurokomisařů z…

Islámský stát osnoval útok v Německu. Cílem bylo zabít co nejvíc …

12.11.2019 13:51 Policie na západě Německa zatkla tři údajné příznivce teroristické organizace Islámský stát, které…

Moře u Francie vyplavilo vzkaz v lahvi, devět let doputoval z USA

12.11.2019 13:26 Devět let putoval a přes 5000 kilometrů urazil vzkaz v lahvi, který po moři v roce 2010 poslal…

Soud EU nařídil povinné označování zboží z židovských osad, Izrael skřípe…

12.11.2019 11:50 Soudní dvůr Evropské unie dnes rozhodl, že na potravinách pocházejících z území okupovaných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama