Odklad brexitu do 30. června? Žádost Mayové pobouřila euroskeptiky i Skotsko

Žádost premiérky Theresy Mayové o nový odklad brexitu do 30. června zatím sklidila převážně kritické reakce zástupců britských politických stran. Zatímco konzervativní stoupenec rázné odluky od unie Jacob Rees-Mogg vyzývá k vetování všech unijních návrhů, pokud Britové zůstanou v Evropské unii delší dobu, evropský mluvčí skotských nacionalistů označil návrh odkladu za chaotický a zopakoval požadavek své strany na nové referendum.

Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie
doporučujeme

"Pokud kvůli dlouhému odkladu (brexitu) uvízneme v EU, měli bychom působit takové obtíže, jak jen bude možné," napsal na twitteru šéf skupiny ERG sdružující zastánce brexitu bez dohody Rees-Mogg.

Británie by podle něho mohla vetovat jakékoli zvyšování unijního rozpočtu, blokovat případné vytvoření společné unijní armády nebo plány francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na další integraci evropského bloku.

Na tuto výzvu reagovala předsedkyně Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová, podle níž slova o blokování evropské agendy vyřkl "tentýž chlapík, který tvrdil, že Británie nemá možnost činit v EU žádnou z těchto věcí a proto musíme odejít".

Německý ekonom Christian Odendahl k tweetu Reese-Mogga ironicky poznamenal, že všechny zmíněné návrhy již blokuje Berlín, ale "díky za nabídku pomoci".

Známý britský euroskeptik Nigel Farage v reakci na dopis Mayové potvrdil, že v eurovolbách bude kandidovat za svou novou stranu Brexit Party. "Jestli mne to těší? Netěší - vlastně mám v životě dost jiných věcí na práci," řekl Farage v televizi Sky News. Nechce ale podle svých slov dopustit, aby výsledky úsilí euroskeptiků převálcovalo současné britské vedení.

Evropský mluvčí SNP Stephen Gethins nový návrh Mayové kritizoval jako doklad toho, že "upřednostňuje zájmy své nejednotné strany toryů před vším ostatním".

Skotský poslanec připomněl, že premiérka již jednou v Bruselu neuspěla s žádostí o odklad do stejného data a unijní lídři zatím prodloužili Británii členství v EU do 12. dubna. Mayovou požadovaný odklad podle něho vzhledem k neschopnosti parlamentu schválit brexitovou dohodu nic neřeší a na místě je vypsání nového referenda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

15.06.2021 13:09 Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána…

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

15.06.2021 12:55 Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama