Kotouč místo hamburgeru? EU chce přejmenovat některé potraviny

Vegetariánský burger nebo veganské párky budou již brzy minulostí. Výrobci vegetariánských potravin budou zřejmě muset změnit celou řadu názvů výrobků, které neobsahují maso. Zemědělský výbor Evropské unie rozhodl, že vegetariánské či veganské alternativy jídel z masa musí mít jiné označení než výrobky, které maso skutečně obsahují.

Vegetariánské potraviny
doporučujeme

Brzy již nebude možné si koupit vegetariánský burger, sójový párek nebo tofu steak. Podle nově přijatého návrhu by se totiž mělo už v názvu výrobků jasně označit, zda obsahují maso, nebo zda je o bezmasou variantu. Součástí chráněného označení budou párky, klobásy, hamburgery, steaky i řízky.

Místo vegetariánského burgeru tedy bude do budoucna možné koupit jen „vegetariánské kotouče nebo disky“. Návrh na ochranu označení masných výrobků podpořilo 80 procent členů výboru. O opatření bude na květnovém zasedání hlasovat Evropský parlament, pokud návrh projde, bude předložen členským státům a Evropské komisi, píše server The Guardian.

Francouzský socialistický europoslanec Éric Andrieu, který je zodpovědný za dohled nad legislativou, řekl, že zákaz je v souladu se „zdravým rozumem" a že za ním nestojí žádná masná lobby. „Domníváme se, že steakem by měl být označován jen skutečný steak z masa,“ dodal s tím, že výrobci vegetariánských potravin teď budou muset prokázat svou kreativitu. „Lidé musí vědět, co jedí,“ vysvětluje.

Rozhodnutí o ochraně pojmů a názvů souvisejících s masem se ale nelíbí nevládním organizacím jako Greenpeace a Birdlife. Tyto skupiny se domnívají, že nové opatření představuje úder proti udržitelným potravinám.

Server The Guardian ovšem poukazuje na to, že může trvat několik let, než toto nařízení vstoupí v platnost. Andrieu nicméně trvá na tom, aby se orgány EU této problematice začaly už teď věnovat.

Už v roce 2017 evropský soud zakázal prodávat čistě rostlinné výrobky typu sója a tofu pod označením živočišných výrobků jako mléko nebo máslo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama