Státy EU jsou rozčílené kvůli odkladu brexitu, schytali to Mayová i Tusk

Francie v tuto chvíli považuje jakékoli debaty o dalším odkladu brexitu za předčasné, neboť Evropská unie dala jasně najevo, že od Londýna bude požadovat zdůvodnění tohoto kroku. Uvedl to dnes zdroj agentury Reuters blízký francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Podobně se vyjádřili i šéfové vlád Nizozemska či Rakouska. Irský premiér Leo Varadkar naproti tomu označil možnost ročního odkladu odchodu Británie z EU za smysluplnou.

Přidejte svůj názor

Emmanuel Macron
doporučujeme

Tvrzení unijního činitele, že předseda Evropské rady Donald Tusk chce Británii nabídnout pružný roční odklad označil zdroj z Macronova okolí za "nevhodný pokusný balonek".

"V každém případě potřebujeme do úterý od Británie konkrétní plán," dodal zdroj z Elysejského paláce s odkazem na středeční unijní summit, na kterém budou Tusk a lídři sedmadvacítky o případném odkladu rozhodovat.

Také z Rakouska dnes opět zaznělo, že Vídeň nevidí důvod pro další odklad brexitu, pokud se ve Spojeném království nezmění situace. "A to se zatím nestalo," řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz v rozhovoru s německým listem Straubinger Tagblatt.

Podobně se vyjádřil i nizozemský premiér Mark Rutte, podle něhož pouze obsah dnešního dopisu britské premiérky Theresy Mayové nelze brát jako dostatečný důvod ke schválení odkladu brexitu. "Doufáme, že Londýn se do příští středy vyjádří jasněji," řekl Rutte novinářům. Pokud by hlavy států a šéfové vlád v Bruselu jakýkoli odklad jednomyslně neschválili, opustí Británie unii bez dohody s největší pravděpodobností v pátek 12. dubna.

Šéfové vlád unijních zemí však nejsou v pohledu na Tuskův návrh a na žádost premiérky Mayové o odklad do 30. června jednotní. Předseda irské vlády Varadkar podotkl, že více smyslu mu dává delší odklad než nabalující se série krátkých posunů v brexitu.

"Nikdo z nás nechce odchod bez dohody příští týden, ale také bychom se rádi vyhnuli postupnému odkládání (brexitu), které jen přispívá k nejistotě, takže delší odklad patrně dává větší smysl," řekl irské televizi premiér. Jeho země se v případě neřízeného brexitu obává vzniku tvrdé hranice s britským Severním Irskem.

Vlivný německý poslanec a šéf zahraničního výboru německého parlamentu Norbert Röttgen (CDU) podobně jako někteří britští komentátoři soudí, že dnešní žádost britské premiérky Theresy Mayové o odklad do 30. června je vnitropolitickým taktickým manévrem.

"Dá se to chápat, ale nedává to smysl," uvedl poslanec na twitteru s tím, že ostatních 27 unijních zemí už tento termín jednou zamítlo. On sám dává přednost flexibilnímu ročnímu odkladu, který údajně navrhuje Tusk.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svoboda vybojovaná sametovou revolucí není samozřejmá, varuje Jourová

11.11.2019 22:06 Sametová revoluce přinesla před třiceti lety obyvatelům tehdejšího Československa svobodu a…

Atlantik vyplavuje několik týdnů ve Francii balíčky s čistým kokainem

11.11.2019 18:30 Už několik týdnů nacházejí obyvatelé francouzského atlantického pobřeží při procházkách na pláži…

Francii zasáhlo silné zemětřesení. Několik zraněných, stovky domů…

11.11.2019 17:39 Aktualizováno Jihovýchod Francie dnes kolem poledne zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Otřesy trvaly několik…

Kiska a Fico opět v sobě. Na Slovensku vznikl blok proti vládnímu Směru-SD

11.11.2019 17:37 Aktualizováno Tři neparlamentní politické formace na Slovensku, jejichž preference dohromady činí 28 procent,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama