Salvini před volbami svolá mítink nacionalistických stran, Orbán a Kaczyński jsou proti

Italský vicepremiér a šéf euroskeptické Ligy Matteo Salvini plánuje před květnovými volbami do Evropského parlamentu uspořádat v Římě obří mítink evropských nacionalistických stran. Řekl to dnes po setkání s šéfkou francouzského krajně pravicového Národního sdružení (bývalé Národní fronty) Marine Le Penovou. Salvini dlouhodobě usiluje o vytvoření uskupení nacionalistických stran napříč unijními zeměmi, nepodařilo se mu ale přesvědčit některé klíčové představitele euroskeptických stran jako jsou Viktor Orbán nebo Jaroslaw Kaczyński.

Matteo Salvini (Liga severu)
doporučujeme

"Připravujeme v květnu v Itálii velkou událost pro Evropu budoucích 30 let, pozval jsem všechna evropská hnutí, která jsou alternativou k vládě socialistů a Evropské lidové strany z posledních let," řekl v Paříži Salvini. Podle něj by měli dorazit zástupci takových hnutí z 15 až 20 zemí. Konkrétní strany ale nejmenoval.

Už loni Salvini s Le Penovou představili společnou koalici pro volby do Evropského parlamentu, kterou pojmenovali Fronta svobody. Salvini se pak pokoušel přesvědčit další lídry podobně zaměřených stran, aby do aliance euroskeptiků vstoupili, ale příliš mnoho úspěchů neměl. Zástupci polské polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) dnes definitivně oznámili, že se Salvinim spolupracovat nehodlají.

Italský vicepremiér tento týden oznámil, že v pondělí v Římě jako předseda Ligy oficiálně zahájí kampaň před evropskými volbami. I přes jeho snahu navázat kontakty v podobně zaměřených uskupeních v dalších zemích EU ale jeho pozvání na zahájení kampaně přijaly pouze tři strany - Alternativa pro Německo (AfD), populistická a protiimigrační Strana Finů a protiimigrační Dánská lidová strana (DPP).

Pozvánku na zahájení kampaně Ligy dostala i česká SPD. Její předseda Tomio Okamura ani místopředseda Radim Fiala se ale akce nemohou zúčastnit, protože mají dlouhodobě naplánovaný jiný program, který nebylo možné přeložit, řekl ČTK Okamura. Salvini by podle něj ale měl poslat zdravici na plánovaný pražský mítink SPD před evropskými volbami na konci dubna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama