Orbán chce rozhodování o uprchlících sebrat "bruselským byrokratům"

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes představil proti imigraci zaměřený program své strany Fidesz před blížícími se volbami do Evropského parlamentu (EP). Vyzval především k tomu, aby rozhodování o otázkách migrace bylo odebráno "bruselským byrokratům" a vráceno do kompetence členských zemí Evropské unie, informovala agentura MTI.

Viktor Orbán, maďarský premiér
doporučujeme

Žádný stát by podle programu předsedy maďarské vlády neměl být nucen, aby proti své vůli přijímal migranty. Zároveň by nikomu neměl být dovolen příchod do prostoru Evropské unie bez držení odpovídajících platných dokumentů.

Orbán rovněž požaduje, aby EU zastavila vydávání předplacených platebních karet a "migračních víz" migrantům. Unie by také už neměla dávat žádné peníze organizacím spojeným s americkým finančníkem maďarského původu Georgem Sorosem, které podle premiéra podporují imigraci. Místo toho by podle něj tyto skupiny měly platit za opatření k ochraně hranic přijímané členskými státy.

V programu se rovněž uvádí, že v čele unijních institucí by měli stát protiimigrační činitelé. Jeden z bodů podle agentury MTI také zdůrazňuje, že by neměl být nikdo diskriminován za to, že se identifikoval jako křesťan.

Uvedená opatření Orbán označil za klíčová pro zastavení imigrace a zachování křesťanské kultury a vyzval voliče, aby program jeho strany podpořili. "V nadcházejících parlamentních volbách je v sázce naše křesťanská civilizace," prohlásil.

Nadcházející volby rozhodnou podle Orbána o tom, zda Evropská unie bude mít v budoucnu proimigrační nebo protiimigrační vedoucí představitele. Zda "Evropa bude nadále patřit Evropanům, nebo masám z jiných civilizací. Zda můžeme zachránit svou křesťanskou, evropskou kulturu, nebo zda ustoupíme multikulturalismu", citovala agentura MTI Orbána.

Volby do Evropského parlamentu se ve všech členských zemích Evropské unie budou konat v období od 23. do 26. května. V Maďarsku byly vypsány na 26. května.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama