Summit EU a Číny bude bez společné deklarace? Vztahy skřípou

Diplomaté Evropské unie a Pekingu se pár dní dny před summitem EU-Čína plánovaným na úterý nejsou schopni shodnout na kompromisní podobě společné závěrečné deklarace. Spory ohledně většího přístupu evropských firem k veřejným zakázkám v Číně, ale i situace národnostních menšin tak mohou způsobit, že bez oficiálního společného dokumentu zůstane ostře sledované setkání, které má nastavit budoucí podobu partnerství dvou pro sebe navzájem velmi významných obchodních partnerů.

Evropská Unie

Evropská unie se podle jednoho z významných diplomatů snaží v obchodních vztazích s Čínou dosáhnout "rovného hřiště" a zajistit pro evropské firmy a investory na čínském trhu stejně otevřené prostředí, jaké mají čínské společnosti v unii. Zároveň EU trvá na tom, aby čínské podniky v Evropě respektovaly evropská pravidla třeba o státní podpoře.

Evropa nabízí Pekingu uzavření moderní investiční dohody do konce roku 2020. Očekává však také od čínské strany posun v konkrétních oblastech, které například posílí právní jistotu evropských firem a v čínském prostředí jim vytvoří stejné podmínky jako společnostem domácím či zajistí uznání geograficky chráněných produktů. Součástí dohody by měla být v představě unie také možnost využití mechanismů pro řešení sporů.

Vzájemná obchodní provázanost je přitom už nyní obrovská, objem obchodu podle údajů Evropské komise dosahuje jedné miliardy eur (přes 25 miliard Kč) denně. Čína je pro EU druhý nejvýznamnější obchodní partner, zatímco unie pro Čínu je partnerem nejdůležitějším.

Na nadcházející schůzce, která je už 21. podobným summitem, mají EU reprezentovat předsedové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker spolu s šéfkou evropské diplomacie Federikou Mogheriniovou. Čínskou delegaci povede premiér Li Kche-čchiang. Strategický směr diskusí si EU na nejvyšší úrovni určila na svém březnovém summitu.

Jednání v Bruselu je navíc pouze jedním ze současných vzájemných kontaktů obou stran na vysoké úrovni. Na konci března byl Juncker účastníkem schůzky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

zdroj: YouTube

Dva dny po bruselské diskusi se v Dubrovníku schází summit "16+1", kde se plánuje účast 11 členských zemí EU. Na konci dubna pak Peking hostí rozsáhlé jednání v rámci své iniciativy nové Hedvábné stezky, i tam je očekávána účast zástupců řady zemí unie.

Evropa hodlá s Čínou spolupracovat v řadě důležitých oblastí celosvětového významu, od problematiky globálního oteplování, přes situaci na Korejském poloostrově, Afghánistán či jadernou smlouvu s Íránem až po snahu reformovat Světovou obchodní organizaci (WTO). Zároveň ale evropští diplomaté neskrývají, že přes řadu optimistických prohlášení z minulosti zůstává Peking zatím řadě svých slibů hodně dlužen.

"Chceme dát signál, že je čas na činy, ne jen na pouhá slova," komentoval přípravu schůzky dobře informovaný unijní činitel.

EK schválila německý plán obnovy po pandemii, země dostane takřka 26…

22.06.2021 15:42 Německo může počítat s 25,6 miliardy eur (654 miliard Kč) z fondu Evropské unie na ekonomickou…

EU objedná dalších 150 milionů dávek vakcíny od Moderny

22.06.2021 13:28 Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna, uvedla…

EU řeší stav evropských hodnot v Polsku a Maďarsku. Podle Jourové se…

22.06.2021 13:23 Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před…

Evropská komise zahájila další vyšetřování Googlu

22.06.2021 13:05 Evropská komise (EK) zahájila další vyšetřování americké internetové společnosti Google. Tentokrát…

Soud EU: YouTube a jiné platformy nejsou odpovědné za porušování…

22.06.2021 11:58 YouTube a další internetové platformy nenesou za běžných okolností odpovědnost za porušování…

Nemuselo k tomu dojít? Teroristickému útoku v Berlíně, kde zemřela Češka,…

22.06.2021 11:23 Série individuálních pochybení, celková přetíženost odpovědných institucí, nedostatek zdrojů,…

V Itálii od příštího týdne nebudou povinné roušky venku

22.06.2021 09:33 V Itálii od příštího týdne skončí povinnost nosit roušky venku. Oznámil to ministr zdravotnictví…

Německo hlásí 455 nově nakažených a 77 úmrtí

22.06.2021 08:00 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 455 případů koronavirové nákazy a 77 úmrtí infikovaných…

Unijní země chtějí do roku 2030 zcela vymýtit bezdomovectví

21.06.2021 21:33 Do roku 2030 by nikdo v Evropské unii neměl žít na ulici. Shodli se na tom zástupci 27 členských…

Španělsko se údajně chystá výrazně snížit DPH u elektřiny

21.06.2021 21:06 Španělská vláda se chystá snížit sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) u elektřiny na deset z 21…

Související:

Právě se děje