Nejnebezpečnějšími výrobky v EU jsou hračky. Děti se mohou otrávit či udusit

K nejnebezpečnějším výrobkům prodávaným v Evropské unii patřily loni stejně jako rok předtím hračky, následují motorová vozidla a oblečení a módní doplňky. Oznámila to dnes Evropská komise (EK). Úřady v jednotlivých členských zemích si podle ní v rámci evropského systému varování vyměnily 2257 upozornění na nebezpečné produkty, z nichž více než polovina pocházela z Číny.

Přidejte svůj názor

Děti, ilustrační fotgorafie
doporučujeme

Pokud jde o Českou republiku, i zde tvořily nejširší kategorii závadných výrobků hračky (63 procent), další je kosmetika (26 procent) a elektrické výrobky (tři procenta).

V celé unii hračky představovaly 31 procent závadných položek, auta a motocykly 19 procent a oblečení, textil a módní doplňky deset procent. Největšími riziky, které tyto výrobky představovaly, byla zranění, chemické ohrožení a nebezpečí udušení dětí.

Podle komisařky pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věry Jourové se ukázalo, že systém, kterým se země unie na závadné výrobky upozorňují už od roku 2003, funguje dobře.

Evropská komise také uvedla, že nejčastější reakcí úřadů na upozornění týkající se nebezpečných výrobků je stažení těchto produktů z trhu. Naproti tomu podíl závadných výrobků, které se podaří získat zpět od spotřebitelů, zůstává nízký. Výsledek nového průzkumu na toto téma podle EK ukázal, že třetina zákazníků dál vědomě používá již stažené výrobky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kiska to natřel kolegům z V4. Nevynechal ani „přítele“ Zemana

26.04.2019 17:16 Aktualizováno Ač končící slovenský prezident Andrej Kiska považuje Miloše Zemana za přítele, nebrání mu to v tom,…

Brutální nacistická okupace. Německo dluží Polsku 850 miliard dolarů,…

26.04.2019 16:55 Německo by mohlo dlužit Polsku více než 850 miliard dolarů (19,6 bilionů Kč) na odškodnění za…

Španělsko v neděli volí: Kampaň provázely útočné „verbální hry", největší…

26.04.2019 16:46 Volební kampaň před nedělními do parlamentu ve Španělsku byla poznamenána silnými invektivami mezi…

Vévodkyně Meghan porodí každým dnem. Ve Frogmore Cottage zasahují…

26.04.2019 16:04 U nového sídla britské vévodkyně Meghan a prince Harryho známého jako Frogmore Cottage dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama