Žluté vesty se šikují po celé Francii, vypukne už 21. kolo protestů

V řadě francouzských měst včetně Paříže se dnes v poledne začali scházet příznivci hnutí takzvaných žlutých vest k již jednadvacátému kolu sobotních demonstrací. Ve francouzské metropoli jsou nahlášeny dva protesty, další se chystají v Rouen, Lille, Nantes či Toulouse. V přístavním městě Saint-Nazaire se sešli delegáti žlutých vest z celé Francie, informuje list Le Figaro.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Demonstrace v Paříži (23.3.2019)
doporučujeme

Účastníci jedné z demonstrací v Paříži by měli projít městem z Náměstí Republiky ve východní části centra až do obchodní čtvrti La Défense. Protestovat se na ní bude tentokrát především proti "umění daňové optimalizace". Druhá z demonstrací vyrazí z nádraží Montparnasse na jihu Paříže a projde na severovýchod města.

Na třídě Champs-Élysées, na náměstí Étoile s Vítězným obloukem a v okolí Elysejského paláce, kde sídlí prezident, a Národního shromáždění se ani tuto sobotu demonstrovat nesmí.

Několik stovek lidí se podle agentury AFP už dopoledne sešlo ve městě Rouen, příznivci protestního hnutí by měli demonstrovat i v Lyonu, Dijonu, Nice, Nantes, Montpellieru a Bordeaux. V Toulouse mají demonstranti na výzvu organizátorů přijít v maskách na "karneval žlutých vest". Do přístavního města Saint-Nazaire dorazili delegáti žlutých vest z různých částí země, aby se na "shromáždění všech shromáždění" poradili o dalších krocích. Podobná schůze se konala už na konci ledna v Commercy na severovýchodě Francie.

Minulou sobotu do ulic francouzských měst vyšlo podle údajů ministerstva vnitra 33.700 lidí, z toho 4000 v Paříži. Žluté vesty proti oficiálním údajům pravidelně protestují. Podle nich se před týdnem po celé Francii k protestům připojilo přes 105.000 lidí.

Dnešní demonstrace proti politice francouzské vlády a prezidenta Emmanuela Macrona se konají poté, co Ústavní rada, která má ve Francii pravomoci ústavního soudu, zrušila ve čtvrtek klíčovou část sporného zákona proti výtržníkům. Tímto zákonem přitom předkladatelé reagovali právě na protesty hnutí žlutých vest, které se opakují každou sobotu již od 17. listopadu loňského roku. Za nepřípustnou soudci označili pasáž, která dávala prefektům stojícím v čele regionů právo zakázat jednotlivcům účast na demonstracích.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko hlásí už druhý den jen jedno úmrtí s covidem-19

28.05.2020 20:17 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo už druhý den v řadě pouze jedno úmrtí pacienta s…

Francie se chystá od 2. června na rozsáhlé uvolnění restrikcí

28.05.2020 19:13 Ve Francii začne 2. června další rozsáhlá fáze uvolňování ochranných opatření zavedených kvůli…

V Itálii zemřelo za den 70 lidí s koronavirem, nejméně od neděle

28.05.2020 19:10 Počet úmrtí pacientů s koronavirem se v Itálii za poslední den zvýšil o 70 na 33.142. Jde o…

Konflikt v Libyi nebezpečně graduje, Západ se obává "syrského scénáře"

28.05.2020 17:22 Vzrůstající aktivita Turecka a Ruska v Libyi vyvolává otázku, zda se situace v severoafrické zemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy