Žluté vesty se šikují po celé Francii, vypukne už 21. kolo protestů

V řadě francouzských měst včetně Paříže se dnes v poledne začali scházet příznivci hnutí takzvaných žlutých vest k již jednadvacátému kolu sobotních demonstrací. Ve francouzské metropoli jsou nahlášeny dva protesty, další se chystají v Rouen, Lille, Nantes či Toulouse. V přístavním městě Saint-Nazaire se sešli delegáti žlutých vest z celé Francie, informuje list Le Figaro.

Demonstrace v Paříži (23.3.2019)
doporučujeme

Účastníci jedné z demonstrací v Paříži by měli projít městem z Náměstí Republiky ve východní části centra až do obchodní čtvrti La Défense. Protestovat se na ní bude tentokrát především proti "umění daňové optimalizace". Druhá z demonstrací vyrazí z nádraží Montparnasse na jihu Paříže a projde na severovýchod města.

Na třídě Champs-Élysées, na náměstí Étoile s Vítězným obloukem a v okolí Elysejského paláce, kde sídlí prezident, a Národního shromáždění se ani tuto sobotu demonstrovat nesmí.

Několik stovek lidí se podle agentury AFP už dopoledne sešlo ve městě Rouen, příznivci protestního hnutí by měli demonstrovat i v Lyonu, Dijonu, Nice, Nantes, Montpellieru a Bordeaux. V Toulouse mají demonstranti na výzvu organizátorů přijít v maskách na "karneval žlutých vest". Do přístavního města Saint-Nazaire dorazili delegáti žlutých vest z různých částí země, aby se na "shromáždění všech shromáždění" poradili o dalších krocích. Podobná schůze se konala už na konci ledna v Commercy na severovýchodě Francie.

Minulou sobotu do ulic francouzských měst vyšlo podle údajů ministerstva vnitra 33.700 lidí, z toho 4000 v Paříži. Žluté vesty proti oficiálním údajům pravidelně protestují. Podle nich se před týdnem po celé Francii k protestům připojilo přes 105.000 lidí.

Dnešní demonstrace proti politice francouzské vlády a prezidenta Emmanuela Macrona se konají poté, co Ústavní rada, která má ve Francii pravomoci ústavního soudu, zrušila ve čtvrtek klíčovou část sporného zákona proti výtržníkům. Tímto zákonem přitom předkladatelé reagovali právě na protesty hnutí žlutých vest, které se opakují každou sobotu již od 17. listopadu loňského roku. Za nepřípustnou soudci označili pasáž, která dávala prefektům stojícím v čele regionů právo zakázat jednotlivcům účast na demonstracích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Šance na spravedlnost. Slovenský tisk hodnotí obnovení procesu v kauze…

16.06.2021 08:55 Zrušení osvobozujícího rozsudku nad dvěma obžalovanými v případu vraždy slovenského novináře Jána…

Německo hlásí 1455 nově nakažených koronavirem

16.06.2021 08:00 Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 1455 nových případů nákazy koronavirem a 137 úmrtí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama