Brexitový kompromis? Hammond věří v dohodu, labouristka jeho nadšení krotí

Britský ministr financí Philip Hammond věří, že vláda může dosáhnout s opozičními labouristy určité formy dohody, a ukončit tak brexitový pat. Řekl to dnes na okraj neformálního jednání ministrů financí zemí Evropské unie v Bukurešti, uvedla agentura Reuters. Jednání o nalezení kompromisu podle ministra v Londýně stále pokračují. Členka labouristické stínové vlády Diane Abbottová ale tak optimistická není a dnes vyzvala, aby vládní tým ukázal větší flexibilitu a ochotu uzavřít kompromis.

Philip Hammond

"Jsem optimistický, že s labouristy dosáhneme nějaké formy dohody," uvedl Hammond. Podle něj by si měly vyjednávací týmy vyměnit během dneška "několik dalších dokumentů". Tým premiérky Theresy Mayové podle ministra nešel do jednání s nejsilnější opoziční stranou s žádnými požadavky, ze kterých by nebyl ochoten ustoupit. Ministr Hammond patří k premiérčiným nejbližším spojencům.

Labouristická poslankyně a stínová ministryně vnitra Diane Abbottová dnes ale v rozhovoru s BBC řekla, že by vláda měla ukázat více ochoty ke kompromisu. "Pokud vím, tak na straně vlády nenastal žádný posun v otázce aktuálního pojetí politické deklarace, a to je klíčové," uvedla Abbottová s odkazem na politickou deklaraci o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií, kterou loni vyjednala s Bruselem premiérka Mayová.

Tato deklarace však není přímou součástí "rozvodové" smlouvy, která už byla v parlamentu třikrát odmítnuta. "Vláda asi bude muset ukázat trochu více flexibility, než tomu bylo doposud," dodala stínová ministryně.

Hammond, který patří ve vládě premiérky Mayové k nejvíce proevropským ministrům, v Bukurešti zároveň naznačil, že je optimista, co se týče mimořádného summitu EU. Ten bude ve středu jednat o tom, zda vyhovět žádosti Británie o další odklad brexitu. "Většina kolegů, s nimiž hovořím, souhlasí s tím, že budeme potřebovat delší dobu, abychom tento proces zakončili," řekl ministr financí.

Mayová v úterý překvapivě vyzvala předsedu Labouristické strany Jeremyho Corbyna, aby s ní jednal o nalezení východiska z brexitového patu. Předsedkyně vlády tehdy nicméně vyloučila, že by se jednání mohla vést o loni uzavřené "rozvodové" dohodě. Připustila pouze rozhovory o politické deklaraci o budoucích vztazích Británie s EU po brexitu.

Ve středu se setkali přímo Mayová s Corbynem a obě strany rozhovory označily za konstruktivní. Jejich týmy pak jednání vedly už bez nich i ve čtvrtek a v pátek. V pátek pak předsedkyně vlády požádala v dopise adresovaném předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi o druhý odklad brexitu, tentokrát do 30. června.

Na základě současného stavu by měla Británie unii opustit už v pátek 12. dubna, tedy za šest dní. Pokud by nedostala odklad, odešla by z evropského bloku bez dohody, což by podle mnohých způsobilo v zemi chaos.

Pokud budou premiéři a prezidenti zemí evropské sedmadvacítky s odkladem brexitu souhlasit a nový termín bude po 22. květnu, bude se muset Spojené království účastnit voleb do Evropského parlamentu. To se nelíbí řadě konzervativců. Například podle jednoho z níže postavených členů britské vlády Nadhima Zahawiho by byly volby pro Konzervativní stranu "dopisem na rozloučenou před sebevraždou".

Unijní země chtějí do roku 2030 zcela vymýtit bezdomovectví

21.06.2021 21:33 Do roku 2030 by nikdo v Evropské unii neměl žít na ulici. Shodli se na tom zástupci 27 členských…

Španělsko se údajně chystá výrazně snížit DPH u elektřiny

21.06.2021 21:06 Španělská vláda se chystá snížit sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) u elektřiny na deset z 21…

Státy EU se shodly na ekonomických sankcích proti Bělorusku

21.06.2021 20:44 Aktualizováno Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes dosáhli politické shody na hospodářských sankcích proti…

Slovensko se chystá kvůli mutaci zpřísnit podmínky vstupu do země

21.06.2021 18:26 Slovensko kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru připravuje zpřísnění pravidel vstupu do země…

Šíření mutace delta vnáší nejistotu do letních plánů v Evropě

21.06.2021 13:11 V Evropě se pomalu ale jistě usazuje koronavirová varianta delta a s ní také obavy ohledně vývoje…

Řecko zmírnilo podmínky vstupu na své území, uzná antigenní testy

21.06.2021 12:52 Řecko s platností od dnešního dne zmírnilo podmínky vstupu na své území. Lidem cestujícím z jiných…

V Rakousku poprvé od září nepřibyl žádný zemřelý po nákaze koronavirem

21.06.2021 12:47 V Rakousku poprvé od loňského září nepřibyl za den žádný zemřelý s covidem-19. Přírůstek nakažených…

V centru Bordeaux se zřítily dvě budovy, několik zraněných

21.06.2021 11:52 Při zřícení dvou budov v centru západofrancouzského Bordeaux byli dnes brzy ráno zraněni nejméně…

EU o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko

21.06.2021 11:26 Evropská unie o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko za anexi ukrajinského poloostrova Krym a…

V Německu přibylo poprvé od srpna méně než 500 nakažených

21.06.2021 09:51 Poprvé za deset měsíců přibylo v Německu méně než 500 nakažených koronavirem během jediného dne.…

Související:

Právě se děje