Brexitový kompromis? Hammond věří v dohodu, labouristka jeho nadšení krotí

Britský ministr financí Philip Hammond věří, že vláda může dosáhnout s opozičními labouristy určité formy dohody, a ukončit tak brexitový pat. Řekl to dnes na okraj neformálního jednání ministrů financí zemí Evropské unie v Bukurešti, uvedla agentura Reuters. Jednání o nalezení kompromisu podle ministra v Londýně stále pokračují. Členka labouristické stínové vlády Diane Abbottová ale tak optimistická není a dnes vyzvala, aby vládní tým ukázal větší flexibilitu a ochotu uzavřít kompromis.

Přidejte svůj názor

Philip Hammond
doporučujeme

"Jsem optimistický, že s labouristy dosáhneme nějaké formy dohody," uvedl Hammond. Podle něj by si měly vyjednávací týmy vyměnit během dneška "několik dalších dokumentů". Tým premiérky Theresy Mayové podle ministra nešel do jednání s nejsilnější opoziční stranou s žádnými požadavky, ze kterých by nebyl ochoten ustoupit. Ministr Hammond patří k premiérčiným nejbližším spojencům.

Labouristická poslankyně a stínová ministryně vnitra Diane Abbottová dnes ale v rozhovoru s BBC řekla, že by vláda měla ukázat více ochoty ke kompromisu. "Pokud vím, tak na straně vlády nenastal žádný posun v otázce aktuálního pojetí politické deklarace, a to je klíčové," uvedla Abbottová s odkazem na politickou deklaraci o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií, kterou loni vyjednala s Bruselem premiérka Mayová.

Tato deklarace však není přímou součástí "rozvodové" smlouvy, která už byla v parlamentu třikrát odmítnuta. "Vláda asi bude muset ukázat trochu více flexibility, než tomu bylo doposud," dodala stínová ministryně.

Hammond, který patří ve vládě premiérky Mayové k nejvíce proevropským ministrům, v Bukurešti zároveň naznačil, že je optimista, co se týče mimořádného summitu EU. Ten bude ve středu jednat o tom, zda vyhovět žádosti Británie o další odklad brexitu. "Většina kolegů, s nimiž hovořím, souhlasí s tím, že budeme potřebovat delší dobu, abychom tento proces zakončili," řekl ministr financí.

Mayová v úterý překvapivě vyzvala předsedu Labouristické strany Jeremyho Corbyna, aby s ní jednal o nalezení východiska z brexitového patu. Předsedkyně vlády tehdy nicméně vyloučila, že by se jednání mohla vést o loni uzavřené "rozvodové" dohodě. Připustila pouze rozhovory o politické deklaraci o budoucích vztazích Británie s EU po brexitu.

Ve středu se setkali přímo Mayová s Corbynem a obě strany rozhovory označily za konstruktivní. Jejich týmy pak jednání vedly už bez nich i ve čtvrtek a v pátek. V pátek pak předsedkyně vlády požádala v dopise adresovaném předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi o druhý odklad brexitu, tentokrát do 30. června.

Na základě současného stavu by měla Británie unii opustit už v pátek 12. dubna, tedy za šest dní. Pokud by nedostala odklad, odešla by z evropského bloku bez dohody, což by podle mnohých způsobilo v zemi chaos.

Pokud budou premiéři a prezidenti zemí evropské sedmadvacítky s odkladem brexitu souhlasit a nový termín bude po 22. květnu, bude se muset Spojené království účastnit voleb do Evropského parlamentu. To se nelíbí řadě konzervativců. Například podle jednoho z níže postavených členů britské vlády Nadhima Zahawiho by byly volby pro Konzervativní stranu "dopisem na rozloučenou před sebevraždou".

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přestaňme označovat teroristy za duševně narušené, nabádá profesorka

23.02.2020 00:01 NÁZOR - Řádění střelce, které si ve středu v německém Hanau vyžádalo životy 10 lidí, nese veškeré…

Ve Vysokých Tatrách zahynuli dva polští horolezci, těla se našla pod…

22.02.2020 21:42 Ve Vysokých Tatrách na Slovensku zahynuli z pátku na dnešek dva polští horolezci. Oznámila to dnes…

Exploze v prešovském paneláku: Obviněno pět lidí, hrozí jim doživotí

22.02.2020 20:42 V souvislosti s prosincovou explozí plynu v obytném domě v Prešově na východě Slovenska, která si…

Nemoc Covid-19 se nedaří zastavit. Čína hlásí 2345 obětí, zemřeli první…

22.02.2020 19:57 Na nákazu novým typem koronaviru zemřeli první dva Evropané, jde o staršího muže a ženu ze severu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama