Mayová obhajovala jednání s labouristy o brexitu, dle tisku má nový plán

Britská premiérka Theresa Mayová obhajuje své rozhodnutí začít o dalším postupu na cestě k odchodu Británie z Evropské unie jednat s opozičními labouristy. V prohlášení, které zveřejnila v sobotu pozdě večer, píše, že to je jediný způsob, jak zajistit brexit s dohodou. Podle dnešního vydání listu The Sunday Times chce premiérka nejsilnější opoziční stranu k podpoře své brexitové dohody přimět změnou zákona o odchodu Británie z EU, do kterého by vložila zmínku o "celních ujednáních" s EU.

Theresa Mayová

"Pravdou je, že v otázce brexitu jsou oblasti, v nichž se obě hlavní strany shodují: obě chceme ukončit volný pohyb, obě chceme odejít (z EU) s dobrou dohodou a obě chceme chránit pracovní místa," uvedla Mayová. "To je základem pro kompromis, který může v parlamentu získat většinu," dodala.

Mayová varovala, že čím déle vyjednávání potrvá, tím větší je riziko, "že Spojené království (z EU) nikdy neodejde". "Jelikož parlament dal jasně najevo, že zastaví odchod Británie bez dohody, máme nyní jasnou volbu: buď odejít z EU s dohodou, nebo neodejít vůbec," uvedla Mayová.

V prohlášení Mayová rovněž uvedla, že udělala vše, co bylo v jejích silách, aby přiměla své konzervativce a severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP) k podpoře její brexitové dohody s unií. Když se jí to nepodařilo, musela "zvolit jiný přístup".

Premiérka v úterý překvapivě vyzvala předsedu Labouristické strany Jeremyho Corbyna k jednání o východisku z brexitového patu. Hovořili spolu ve středu a v následujících dnech vedly "technická jednání" jejich týmy. V pátek Mayová požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o druhý odklad brexitu do 30. června. Zatím platí, že Británie má opustit EU 12. dubna.

Podle The Sunday Times má ale Mayová plán, jak přesvědčit labouristy k podpoře brexitové dohody, kterou loni vyjednala s Bruselem a kterou už poslanci třikrát odmítli. Podle listu chce budoucí "celní ujednání" s EU vložit do zákona o odchodu Británie z EU. Labouristé dlouhodobě požadují, aby Británie po brexitu zůstala členem celní unie.

Podle The Sunday Times by mohla vláda labouristům nabídnout i místo v delegaci, která vyrazí na středeční summit EU. Na něm by měla Mayová předložit "důvěryhodný plán" vedoucí ke schválení brexitové dohody. Lídři zemí EU pak rozhodnou, zda Mayové povolí další odklad brexitu.

V případě posunutí brexitu za 22. květen by se ale musela Británie účastnit voleb do Evropského parlamentu, jež začnou 23. května. Podle dnešního vydání listu The Observer premiérce spolustraníci pohrozili, že se jí pokusí svrhnout, pokud se Británie evropských voleb zúčastní.

List The Sunday Telegraph dnes napsal, že řada členů vlády zvažuje, že by v případě účasti Británie v eurovolbách na kabinetní posty rezignovala.

Nespokojené hlasy se ozývají také z místních organizací Konzervativní strany. "Naše strana a naše vláda úplně ztratily kontakt s voliči," napsala v dopise Mayové stovka kandidátů v místních volbách, které se budou 2. května konat ve větší části Anglie a v Severním Irsku.

Těžké situaci uvnitř strany čelí i šéf labouristů Corbyn. Osm desítek jeho poslanců ho v dopise vyzvalo, aby v jednáních s vládou trval na druhém referendu. Vyjádřili též obavu, že cokoli labouristé vyjednají s Mayovou, nemusí po případném odchodu premiérky z čela vlády platit.

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Maďarsko zrušilo téměř úplně koronavirovou uzávěru hranic

23.06.2021 06:21 Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii…

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

EU se chystá zavést povinné ručení u některých elektrických koloběžek a…

22.06.2021 20:50 Evropský parlament se dnes dohodl se členskými státy na nových pravidlech pro povinné ručení v…

Slovensko zakáže držení psů na řetězu

22.06.2021 19:35 Držení psů na řetězu a podobným způsobem bude na Slovensku pod hrozbou pokuty až na výjimky…

EK schválila německý plán obnovy po pandemii, země dostane takřka 26…

22.06.2021 15:42 Německo může počítat s 25,6 miliardy eur (654 miliard Kč) z fondu Evropské unie na ekonomickou…

EU objedná dalších 150 milionů dávek vakcíny od Moderny

22.06.2021 13:28 Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna, uvedla…

EU řeší stav evropských hodnot v Polsku a Maďarsku. Podle Jourové se…

22.06.2021 13:23 Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před…

Evropská komise zahájila další vyšetřování Googlu

22.06.2021 13:05 Evropská komise (EK) zahájila další vyšetřování americké internetové společnosti Google. Tentokrát…

Související:

Právě se děje