Ostrý spor ve Francii: Kolik žlutých vest v sobotu protestovalo? Čísla se značně liší

Účast na protestech hnutí takzvaných žlutých vest byla tuto sobotu nejslabší od okamžiku, kdy lidé nespokojení s politikou francouzské vlády a prezidenta Emmanuela Macrona začali v polovině loňského listopadu pravidelně demonstrovat. Podle ministerstva vnitra se akcí v rámci jednadvacátého kola protestů po celé zemi zúčastnilo 22.300 lidí, informovala dnes agentura AFP. Žluté vesty pravidelně oficiální údaje napadají a zveřejňují mnohem vyšší odhady.

Francouzská policie
doporučujeme

Minulý týden podle ministerstva vnitra akce žlutých vest přilákaly 33.700 účastníků. Pod třicet tisíc účastníků klesla účast až do této soboty jen jednou, a to 9. března. Nejvíce lidí - přes 287.000 - vyšlo do ulic protestovat proti vládě během prvních demonstrací 17. listopadu loňského roku.

Nižší byl tuto sobotu také počet lidí, kteří se ve žlutých reflexních vestách zapojili do pochodů, které prošly francouzskou metropolí. Zatímco v sobotu 30. března jich byly podle odhadu ministerstva vnitra ještě 4000, tuto sobotu jich byly 3500.

Žluté vesty proti oficiálním údajům pravidelně protestují. Podle nich tuto sobotu demonstrovalo proti sociální a daňové politice současné vlády přes 73.000 nespokojených.

Kromě Paříže větší množství lidí protestovalo například ve městech Rouen, Nice, Nantes, Toulouse, Montpellier či Bordeaux. V přístavním městě Saint-Nazaire se sešli delegáti hnutí z celé země na "shromáždění všech shromáždění". Zabývali se návrhem na sestavení kandidátky do obecních voleb v roce 2020. Podle agentury AFP přitom ale zdaleka nepanovala jednota.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU zkoumá, zda maďarský zákon namířený proti LGBT porušuje unijní právo

16.06.2021 21:48 Evropská komise vyhodnocuje, zda nový maďarský zákon, který mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje…

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama