Ostrý spor ve Francii: Kolik žlutých vest v sobotu protestovalo? Čísla se značně liší

Účast na protestech hnutí takzvaných žlutých vest byla tuto sobotu nejslabší od okamžiku, kdy lidé nespokojení s politikou francouzské vlády a prezidenta Emmanuela Macrona začali v polovině loňského listopadu pravidelně demonstrovat. Podle ministerstva vnitra se akcí v rámci jednadvacátého kola protestů po celé zemi zúčastnilo 22.300 lidí, informovala dnes agentura AFP. Žluté vesty pravidelně oficiální údaje napadají a zveřejňují mnohem vyšší odhady.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Francouzská policie
doporučujeme

Minulý týden podle ministerstva vnitra akce žlutých vest přilákaly 33.700 účastníků. Pod třicet tisíc účastníků klesla účast až do této soboty jen jednou, a to 9. března. Nejvíce lidí - přes 287.000 - vyšlo do ulic protestovat proti vládě během prvních demonstrací 17. listopadu loňského roku.

Nižší byl tuto sobotu také počet lidí, kteří se ve žlutých reflexních vestách zapojili do pochodů, které prošly francouzskou metropolí. Zatímco v sobotu 30. března jich byly podle odhadu ministerstva vnitra ještě 4000, tuto sobotu jich byly 3500.

Žluté vesty proti oficiálním údajům pravidelně protestují. Podle nich tuto sobotu demonstrovalo proti sociální a daňové politice současné vlády přes 73.000 nespokojených.

Kromě Paříže větší množství lidí protestovalo například ve městech Rouen, Nice, Nantes, Toulouse, Montpellier či Bordeaux. V přístavním městě Saint-Nazaire se sešli delegáti hnutí z celé země na "shromáždění všech shromáždění". Zabývali se návrhem na sestavení kandidátky do obecních voleb v roce 2020. Podle agentury AFP přitom ale zdaleka nepanovala jednota.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko má první případ koronaviru, v Itálii je už 374 nakažených

26.02.2020 23:19 Aktualizováno Řecké úřady dnes potvrdily první případ nákazy novým typem koronaviru v zemi, pacientkou je 38letá…

Norsko hlásí první případ nákazy koronavirem

26.02.2020 22:55 Norsko se dnes stalo další evropskou zemí, která oznámila výskyt nového typu koronaviru na svém…

Do polské školy přišel kvůli koronaviru místo stovek dětí jediný žák

26.02.2020 22:45 Jediný žák místo stovek dětí přišel dnes do vesnické školy na jihu Polska poté, co místní učitelku…

Na Nobelovu cenu za mír je 317 nominací

26.02.2020 22:43 Na letošní Nobelovu cenu za mír bylo nominováno 317 kandidátů. Oznámil to dnes norský Nobelův výbor…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama