Brexitový kompromis se hroutí? Mayová neustoupila ani o píď, lamentují labouristé

Zástupci britských vládních konzervativců a opozičních labouristů se neshodují v názoru na to, zda je vláda ochotná učinit při hledání východiska z krize kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie kompromis či nikoli. Podle Andrey Leadsomové, která organizuje v Dolní sněmovně vládní agendu, je kabinet v zájmu záchrany brexitu ochoten učinit bolestivé ústupky. Zástupkyně labouristů ale dnes řekla, že premiérka Theresa Mayová zatím neustoupila "ani o píď". Jednání mají pokračovat příští týden.

Theresa Mayová

Podle Leadsomové, která patří k největším zastáncům brexitu ve vládě, je třeba učinit kompromis "i se skřípěním zubů". "Nejdůležitější věcí je, abychom skutečně EU opustili," dodala v rozhovoru poskytnutém BBC. Nyní podle ní totiž existuje riziko, že "nám brexit navždy proklouzne mezi prsty".

Také další člen vlády, ministr financí Philip Hammond, už v sobotu řekl, že je optimistický a že kompromisu s labouristy lze dosáhnout.

Poněkud skeptičtější jsou zástupci strany předsedy Jeremyho Corbyna, kteří v posledních dnech několikrát naznačili, že ochota ke kompromisu je ze strany kabinetu příliš malá.

Labouristická stínová generální prokurátorka Shami Chakrabartiová dnes uvedla, že premiérčina pozice se zatím neposunula "ani o píď". "Je těžké si představit, že učiníme skutečný pokrok bez předčasných voleb nebo bez druhého referenda o jakékoli dohodě, kterou by (Mayová) dokázala protlačit parlamentem," dodala.

Také stínová ministryně obchodu Rebecca Longová-Baileyová dnes řekla, že labouristé zatím "nepozorovali opravdové změny". Podle ní budou ale jednání nadcházející týden pokračovat.

Premiérka v úterý překvapivě vyzvala předsedu labouristů Corbyna, aby s ní jednal o nalezení východiska z brexitového patu. V pátek pak požádala EU o odklad brexitu do 30. června. Pokud by jí lídři evropské sedmadvacítky na mimořádném summitu 10. dubna vyhověli, musela by se Británie zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu.

Za svůj postup si Mayová vysloužila ostrou kritiku především ze strany euroskeptiků ve vlastní Konzervativní straně. Mluvčí křídla zastánců tvrdého brexitu Jacob Rees-Mogg dnes uvedl, že Mayová podnikla "aktivní kroky", aby zastavila brexit. Bude-li Británie podle něj donucena zůstat v Evropské unii, měla by být "co možná nejnepříjemnějším členem".

"Až přijde na řadu víceletý finanční rámec, budeme mít - pokud budeme stále členy - šanci, jaká se opakuje jen jednou za sedm let, a budeme moci vetovat rozpočet a být někým, s kým je opravdu těžké pořízení," dodal.

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje