Kdo chodí volit? Do Evropského parlamentu v Česku ani mladí ani starší voliči

Lidé různých věkových kategorií mají různé volební preference. Tvůrce map Jakub Marian přenesl participaci mladých Evropanů ve volbách do evropského parlamentu v roce 2014 na mapu. Možná někoho překvapí, že mladí Češi o volby přílišný zájem neměli.

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Mladí lidé v Česku mají zájem o Evropskou unii a starší ročníky jsou spíše skeptické? Mapa, který vychází z výsledků průzkumu, kdo se účastnil voleb tento stereotyp určitě nepotvrzuje. Minimálně podle zájmu o volby do Evropského parlamentu.

I když sněm evropských poslanců je jen jedním z mnoha orgánu Unie, je jedinou institucí do níž členy občané celého společenství přímo volí. V tomto ohledu se jedná o poměrně významné volby. 

V Česku se však jedná o jednoznačně druhořadý fenomén. Slovy politologů jde o jedny s tzv. voleb druhého řádu. Mimochodem volbami prvního řádu jsou volby do Poslanecké sněmovny ČR a podle volební účasti i volby prezidentské.

Kdo tedy chodí volit v evropských volbách? Celounijní průměr v posledních volbách v roce 2014 byl 42, 61%. Podle statistických údajů chodí k volbám větší část populace v nejstarších členských zemích. V zemích, které přistoupily později je účast nižší.

Obzvláště to platí mezi mladými lidmi. Zatímco v Německu je celková účast 48,10 %, mezi lidmi mezi 19- 24 lety se voleb zúčastnilo jen 29 %. Rozdíl je i mezi průměrem a voliči ve věkové skupině mladých ve Velké Británii. Průměr činil 35,60 % zatímco mezi mladými voliči to bylo jen 19 %. Což vrhá trochu jiné světlo na brexitové analýzy, které tvrdí, že starší voliči v Británii nemají o Evropskou unii zájem oproti těm mladším.

V Česku byl zájem mládeže o evropské volby ještě nižší než ve vystupující Velké Británii. Ve sledované věkové skupině se voleb zúčastnilo jen 16 % lidí, na druhou stranu oproti celkovému průměru se číslo příliš neliší, protože v roce 2014 se Evropských voleb zúčastnilo jen 18,20 % voličů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama