Nové boje v Libyi mají už desítky obětí. Je potřeba příměří a dialog, apeluje EU

Lidé v Libyi nepotřebují další boje, nutný je naopak dialog a politická dohoda, prohlásila dnes při příchodu na jednání ministrů zahraničí zemí EU šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. Ministři dnes podle ní společně zdůrazní potřebu prosadit v Libyi humanitární příměří, které z místa nynějších bojů umožní evakuaci civilistů a zraněných, ale především jasnou podporu Evropy pro návrat k politickým jednáním.

Federica Mogherini
doporučujeme

Desítky mrtvých si v posledních dnech v Libyi vyžádalo nové kolo násilí. Jednotky Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s odpadlickou vládou na východě země a které velí polní maršál Chalífa Haftar, se snaží obsadit hlavní město Tripolis a bojují se silami mezinárodně uznané vlády, která tam sídlí.

Situace v zemi je podle Mogheriniové stále více znepokojující. Libye je přitom pro Evropu jedním z klíčových míst při zvládání migrační krize. EU například podporuje budování tamní pobřežní stráže, která brání vyplouvání plavidel s migranty či je zachytává ještě v pobřežních vodách této severoafrické země. Nevládní organizace i agentury OSN ale kritizují situaci v libyjských uprchlických střediscích.

"Můj osobní dojem je, že Libyjci další boje nepotřebují, potřebují dialog a politickou dohodu," prohlásila dnes při příchodu na jednání v Lucemburku Mogheriniová. O situaci ráno telefonicky hovořila se zmocněncem OSN pro Libyi, kterým je Ghassan Salamé. EU podle ní stejně jako naprostá většina mezinárodního společenství podporuje jeho přetrvávající snahy o národní konferenci a dialog.

Z Tripolisu podle OSN od 4. dubna před boji uprchlo 2200 civilistů a dá se čekat, že budou utíkat další. Vládní síly i LNA hovoří zatím o desítkách obětí.

Nynější situace je podle Mogheriniové výzvou pro různé frakce v zemi a jejich vůdce, "aby překonali své možná osobní zájmy a sloužili svým občanům, kteří chtějí obrátit list". Nejde o nic menšího než o sdílení jak zdrojů a moci, tak i zodpovědnosti za řízení země, která má potenciál uspět, pokud budou její vůdci ochotni využívat své postavení zodpovědně a přestanou spolu bojovat, dodala Mogheriniová.

K okamžitému ukončení bojů vyzval také americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Spojené státy jsou podle něj proti Haftarově ofenzivě a také ony vyzvaly k okamžitému ukončení vojenských operací namířených na libyjské hlavní město.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

15.06.2021 13:09 Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána…

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

15.06.2021 12:55 Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama