Jednání Mayové s opozicí je zatím neúspěšné. Prolomí brexitový pat Merkelová?

Vládní konzervativci britské premiérky Theresy Mayové se ještě dnes večer opět sejdou s opozičními labouristy, aby se pokusili najít kompromisní řešení brexitového patu. Oznámil to premiérčin úřad, který tak učinil několik hodin poté, co mluvčí labouristů pro otázky brexitu Keir Starmer sdělil, že jednání zatím nepřinesla výsledky a že se dnes další stranické schůzky již neočekávají.

Theresa Mayová

"Jsme dnes v kontaktu s opozicí a večer se budou konat technické rozhovory," uvedl premiérčin úřad. Labouristé následně vydali prohlášení, kterým večerní jednání potvrdili.

V úterý Mayová zamíří do Berlína za kancléřkou Angelou Merkelovou a téhož dne večer bude v Paříži jednat s prezidentem Emmanuelem Macronem. Dnes pak premiérka telefonicky jednala s nizozemským kolegou Markem Ruttem. Rutte v souvislosti s nadcházejícím mimořádným summitem EU řekl, že členské země si nadále přejí spořádaný odchod Británie. O summitu dnes po telefonu s Mayovou debatoval i předseda Evropské rady Donald Tusk.

Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt mezitím před dnešním setkáním ministrů zahraničí zemí EU v Lucemburku novinářům řekl, že Mayová ve snaze najít východisko z brexitové krize "nenechává kámen na kameni". Obě strany - konzervativci a labouristé - by ale podle něj neměly dopředu stanovovat témata, o kterých nejsou ochotné uvažovat, jinak by vůbec nemělo smysl jednat.

Podle britského tisku tak naznačil, že vláda je otevřená myšlence trvalé celní unie s EU, což je klíčový požadavek labouristů. Naopak zastánci naprosté odluky od unijních struktur celní unii odmítají, podle nich by pak Spojené království nemohlo nezávisle uzavírat vlastní obchodní dohody. Server Independent dnes rovněž citoval jednoho ze členů britské vlády, podle něhož nejpravděpodobnějším vyústěním mezistranických jednání je právě závazek, že Británie bude s EU v trvalé celní unii.

Premiérka minulý týden v úterý překvapivě vyzvala předsedu Labouristické strany Jeremyho Corbyna k jednání kvůli brexitovému patu. Hovořili spolu ve středu a v následujících dnech jejich týmy vedly "technická jednání". V pátek Mayová požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o druhý odklad brexitu do 30. června. Zatím platí, že Británie má opustit unii 12. dubna.

V úterý bude Mayová o brexitu hovořit v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Oznámil to dnes mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert, podle něhož si Německo přeje, aby po brexitu byly vztahy EU s Británií tak těsné a přátelské, jak to jen bude možné. Odpoledne se pak Mayová přesune do Paříže k rozhovorům s Macronem před středečním unijním summitem, na němž vůdci sedmadvacítky rozhodnou o britské žádosti o odklad brexitu. Francie opakovaně dává najevo, že pro takový krok zatím nevidí důvod.

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje