Pád Mayové nanečisto? Konzervativec chce testovací hlasování o nedůvěře

Zástupce euroskeptického křídla v britské Konzervativní straně dnes vyzval stranický orgán, aby nechal hlasovat o vyslovení nedůvěry premiérce Therese Mayové jako vůdkyni strany a potažmo i předsedkyni vlády. Informovala o tom dnes televize Sky News. Hlasování o nedůvěře spolustraníků se přitom konalo naposledy loni v prosinci. Mayová jej tehdy ustála, což podle pravidel znamená, že se o znovu hlasovat nemůže následujících 12 měsíců.

Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie
doporučujeme

"Píši vám za svou osobu, abych vyjádřil své upřímné přesvědčení, že Theresa Mayová by měla nyní rezignovat na funkci premiérky," uvedl v dopise Mark Francois, místopředseda skupiny ERG sdružující zastánce tvrdého brexitu a v současné situaci i brexitu bez dohody. "Prostě už nemůžeme takto pokračovat, se slabým lídrem, rozpolceným kabinetem a stranou uvrženou do zoufalství," dodal Francois.

Dopis, který uvedl slovy "Dost je dost: Pokud (Mayová) odejde do středy, můžeme opustit (EU) v pátek", zaslal konzervativní poslanec předsedovi stranického výboru Grahamu Bradymu, v jehož pravomoci je vyvolat hlasování o nedůvěře lídrovi strany.

Francois si je přitom vědom, že podle stranických pravidel se nemůže o nedůvěře Mayové nyní hlasovat. Vyzval proto k "neformálnímu" testovacímu hlasování. Zároveň přiznal, že jeho hlavním cílem není zbavit se Mayové, ale ukázat, že premiérka nemá ve straně podporu pro odklad termínu brexitu.

Premiérka ve čtvrtek požádala v dopise zaslaném předsedovi Evropské rady Donaldovi Tuskovi o odklad termínu odchodu Británie z Evropské unie z nynějšího 12. dubna na 30. června. Tusk ale podle všeho dává přednost ročnímu odkladu s možností odejít dříve, pokud by se podařilo Britům v parlamentu schválit brexitovou dohodu. O odkladu se budou ve středu radit na mimořádném summitu EU v Bruselu představitelé evropské sedmadvacítky.

Právě ve středu, kdy bude Mayová v Bruselu, by se mělo podle Francoisových představ o nedůvěře hlasovat. Pokud by totiž podle něj konzervativci ukázali, že za Mayovou nestojí, "myslím, že by za takových podmínek bylo krajně nepravděpodobné, že by Evropská rada souhlasila s odkladem, a my bychom tak opustili Evropskou unii v pátek v noci".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama