Mogheriniová vyloučila hospodářské sankce EU vůči Venezuele

Evropská unie neuvažuje o hospodářských sankcích, které by měly nějaký dopad na Venezuelany, jejím cílem je naopak snaha zlepšit tamní humanitární situaci. Novinářům to po dnešním jednání ministrů zahraničí osmadvacítky řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Vyloučeno ale podle ní není, že státy unie v příštích týdnech zváží další cílená opatření vůči konkrétním činitelům, odpovědným třeba za násilí vůči obyvatelům či za narušování práce demokratických institucí.

Federica Mogherini

"Rozhodně ale nemluvíme o ekonomických sankcích proti zemi," zdůraznila Mogheriniová. Primárním cílem práce EU v krizi kolem této latinskoamerické země je podle ní naopak snaha zlepšit úděl tamní populace. "Ráda bych připomněla, že skoro milion z nich jsou také občané Evropy. Jsou to naši bratři a sestry, v první řadě nám záleží na jejich životech," prohlásila.

Možná příprava cílených sankcí proti "některým prvkům" venezuelského režimu prezidenta Nicoláse Madura je tak podle ní možná, dnes ale ministři o žádném konkrétním opatření nerozhodli.

Evropská unie loni v listopadu o rok prodloužila sankce vůči celkem 18 přestavitelům venezuelského režimu, kteří jsou podle ní odpovědní za porušování lidských práv a podkopávání demokracie a vlády práva v zemi. Jako obvykle u podobných sankčních opatření se jedná o zákaz vstupu na evropské území a o zmrazení případného evropského majetku těchto osob.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes při odchodu z jednání novinářům řekl, že diskuse o zpřísnění sankcí vůči některým dalším konkrétním představitelům Madurova režimu "má poměrně velkou podporu". Unie podle něj sleduje kroky venezuelské vlády z posledních dní, které klidné řešení situace v zemi oddalují. "Pro nás je ale důležité, aby se především usnadnil přístup humanitární pomoci do země. V tuto chvíli potřebuje pomoci více než sedm milionů Venezuelanů a toto číslo může velmi rychle narůstat," upozornil český ministr.

Pro desítky států světa, mezi nimiž je mnoho členů EU včetně České republiky, je prozatímní hlavou Venezuely šéf parlamentu Juan Guaidó, kterého ovšem nedávno Madurovi věrné Ústavodárné shromáždění zbavilo imunity. Na Guaidóovu podporu i o víkendu vyšly do ulic venezuelských měst tisíce lidí. Opozice neuznává legitimitu Ústavodárného shromáždění, zatímco Maduro a jeho věrní mají za nelegitimní parlament vzešlý z voleb.

Madurova vláda odmítá umožnit vstup humanitární pomoci do krizí hluboce zasažené země a v Caracasu jsou zřejmě přítomni ruští vojenští poradci. Evropská unie podporuje práci Mezinárodní kontaktní skupiny, která se snaží ve Venezuele mírovou cestou přispět k obnovení demokracie a právního státu. Její práce se účastní osm členských států unie i latinskoamerické země.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 14:13 Střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje