Brexit bez dohody si nepřeje ani Sněmovna lordů, Mayová má vyjednat odklad

Britská Sněmovna lordů dnes večer schválila návrh zákona, který vylučuje odchod země z Evropské unie bez dohody 12. dubna. Návrh pověřuje premiérku Theresu Mayovou, aby vyjednala odklad brexitu, pokud by tento pátek hrozilo Británii neřízené opuštění EU. Protože horní parlamentní komora přijala text s drobnými změnami, vrací se nyní k opětovnému schválení do Dolní sněmovny, informovala britská média.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Londýn, ilustrační fotografie
doporučujeme

Návrh, který dolní komora přijala ve čtvrtek nejtěsnějším poměrem hlasů 313 ku 312, dává poslancům právo upravit případnou délku odkladu brexitu, pokud by premiérka nevyjednala podmínky, jež by vyloučily neřízený odchod.

Mayová v pátek požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30. června, šéf unijních summitů však podle médií považuje za lepší možnost flexibilního prodloužení termínu odchodu o rok. Odklad musí jednomyslně schválit lídři 27 unijních zemí, kteří se sejdou ve středu v Bruselu.

Podle organizátorky vládní agendy v Dolní sněmovně Andrey Leadsomové se nebude kabinet snažit nijak bránit v definitivním schválení návrhu Dolní sněmovnou. Vláda podle ní v souladu s tímto zákonem ohlásí na úterý devadesátiminutovou debatu v Dolní sněmovně, v níž by poslanci měli dát najevo, jak má Mayová ve věci odkladu ve středu postupovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Den D pro Johnsona a brexit: Poprvé od roku 1982 zasedl parlament v sobotu

19.10.2019 12:32 Aktualizováno V dolní komoře britského parlamentu začalo první sobotní zasedání od roku 1982, na němž vláda…

Pouliční války v Katalánsku: 182 zraněných, létaly kameny a zápalné lahve

19.10.2019 11:56 Aktualizováno Nejméně 182 zraněných si vyžádaly páteční střety mezi demonstranty a příslušníky policie v…

Do Evropy se dostanou další teroristé IS? Belgie má kontroverzní plán

19.10.2019 10:17 Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na…

"Supersobota" v Británii. Projde brexitová dohoda? Johnson čelí novému…

19.10.2019 07:57 Členové dolní komory britského parlamentu dnes dostanou čtvrtou možnost zpečetit více než tři roky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama