Bude Kotlebova strana rozpuštěna? Na Slovensku začal soud, Vandas se rozkřikuje

Slovenský nejvyšší soud dnes začal projednávat návrh generálního prokurátora Jaromíra Čižnára na rozpuštění krajně pravicové opoziční strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Zástupce prokuratury se ve zdůvodnění návrhu zaměřil zejména na programové teze LSNS vůči početné romské menšině a na údajné snahy strany odstranit v zemi demokratický režim. Podle Kotleby neexistuje žádný důvod ke zrušení jeho strany. LSNS přišly podpořit desítky jejích sympatizantů včetně předsedy české Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase.

Slovenský extremista Marián Kotleba

LSNS přišly před soudní budovu podpořit desítky jejích sympatizantů, včetně předsedy české Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase. Někteří si přinesli vlajky LSNS, která se s osmi procenti hlasů postarala v roce 2016 o největší překvapení parlamentních voleb. Podle dvou posledních průzkumů popularita LSNS dosáhla téměř 12 procent.

Prokurátor Ivan Minár u soudu řekl, že LSNS, která příslušníky romské menšiny označuje za parazity a která slibuje nastolit pořádek v romských osadách, prosazuje vůči Romům princip kolektivní viny a cíleně vyvolává pocity strachu. Zároveň podle něj porušuje ústavní práva romské menšiny. LSNS přirovnal prokurátor k jiné Kotlebově straně, Slovenské pospolitosti - Národní straně, kterou nejvyšší soud rozpustil v roce 2006.

"Je přirozené, že žalovaná politická strana kritizuje vládu, ale kritizuje ji způsobem, který přesahuje přiměřené politické hranice. Podle názoru žalobce (strana) porušuje ústavu, zákon a mezinárodní smlouvy. Pokud by se naplnily politické ambice strany, tak by se odstranila vláda práva, byla by nastolena vláda jedné strany," řekl prokurátor.

Minár též zmínil postoj LSNS k migrantům, který podle něj všechny uprchlíky považuje za agresivní muslimy, kteří chtějí obsadit Slovensko. Poukázal přitom na mezinárodní úmluvy, které uprchlíkům přiznávají právo na poskytnutí ochrany.

"Neexistuje žádný zákonný důvod, aby naše strana byla rozpuštěna," řekl novinářům před zahájením líčení Kotleba. Před soudem návrh prokuratury odmítl, a to včetně údajného uplatňování kolektivní viny ze strany LSNS vůči Romům. "Nikdy jsme nehodnotili jakékoliv lidi na základě jejich příslušnosti k původu, stavu nebo majetkové vrstvě," řekl Kotleba v emotivním projevu, kvůli němuž politika napomínal člen soudního senátu.

Kotleba také tvrdil, že stát nepostupuje razantně v těch oblastech potírání kriminality, kde je to potřeba. Zmínil dva násilné kriminální případy, kterých se podle něj dopustili pachatelé "cikánského původu".

LSNS obhajovali tři právníci i Kotleba, jejich vystoupení u soudu trvala několik hodin. Jeden z právníků Radovan Hrádek u soudu řekl, že návrh na rozpuštění ĽSNS je politickou objednávkou. "Odmítáme tvrzení žalobce, že žalovaný je pokračovatelem Slovenské pospolitosti," uvedl také Hrádek.

Prokuratura v návrhu na rozpuštění označila LSNS za extremistickou s fašistickými tendencemi. LSNS také prosazuje vystoupení Slovenska z EU a z NATO a kritizuje zavedené politické strany. Hlásí se i k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem.

"To, co se děje na Slovensku, je jasný znak totality. My jsme se s tím sami setkali v České republice, kde byla Dělnická strana v roce 2010 rozpuštěna," řekl novinářům Vandas, který také přišel podpořit LSNS. Vandasova strana DSSS vystupuje jako nástupkyně Dělnické strany, kterou rozpustil český Nejvyšší správní soud. Strana podle soudu podněcovala k násilí a usilovala o radikální změnu demokratického zřízení.

Soudní jednání o rozpuštění LSNS se za přísných bezpečnostních opatření koná téměř dva roky poté, co šéf slovenské prokuratury Čižnár návrh na zrušení LSNS podal k nejvyššímu soudu.

Lídři zemí EU vyzývali v emotivní debatě Orbána ke zrušení sporného zákona

25.06.2021 13:53 Maďarský zákon zakazující mimo jiné osvětu o sexuálních menšinách na školách vyvolal ve čtvrtek…

Situace byla nepřehledná, viděl jsem zdrcující scény, popisuje zásah na…

25.06.2021 13:25 Aktualizováno Rakouskému záchranáři, který zasahoval v noci na dnešek v tornádem zpustošené obci Hrušky, se…

Rakouský prezident Van der Bellen vyjádřil soustrast s oběťmi tornáda na…

25.06.2021 12:25 Rakouský prezident Alexander Van der Bellen dnes vyjádřil soustrast s českými oběťmi tornáda, které…

Slovensko nabídlo Česku pomoc s ubytování lidí, organizuje sbírky

25.06.2021 11:15 Slovensko po ničivé bouři, která zasáhla ve čtvrtek Moravu, nabídlo Česku pomoc s ubytováním lidí.…

Naprostá zkáza, komentuje světový tisk řádění tornáda. Některá média dění…

25.06.2021 11:00 Jako ve válce popisuje německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) škody po čtvrtečním řádění…

Na Moravě zasahují sanitky ze Slovenska, připraveni jsou i hasiči, řekl…

25.06.2021 00:53 Aktualizováno Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po…

Evropu zasáhly silné bouřky. Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov

24.06.2021 23:26 Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

Související:

Právě se děje