V Mnichově soudí džihádistku. Hrozí jí doživotí, nechala dítě (†5) zemřít žízní

U soudu v Mnichově dnes začal proces s Němkou obžalovanou z toho, že jako členka teroristické organizace Islámský stát (IS) nechala v Iráku zemřít žízní pětiletou jezídskou dívku, kterou zneužívala se svým manželem jako otrokyni. Sedmadvacetiletá Jennifer W. je podle agentury AP obžalovaná z vraždy, válečného zločinu a členství v teroristické organizaci. Hrozí jí až doživotní vězení.

Islámský stát

Společně s iráckým manželem si jezídskou dívku koupila jako otrokyni v roce 2015. Muž dívku spoutal a nechal ji trpět bez pití na slunci, když ji chtěl potrestat za pomočení matrace. Obžalovaná žena údajně neučinila nic pro to, aby dívčině smrti zabránila.

Tato žena původem z Dolního Saska se k bodům obžaloby nechtěla vyjadřovat. Není vyloučené, že bude rozšířena ještě o zločin proti lidskosti. Jennifer W. při dnešním soudním stání až na jedno slovo nepromluvila, podle agentury DPA odpověděla jedině "ne" na otázku soudce, zda se vyučila nějakému povolání.

Němečtí žalobci tvrdí, že žena byla členkou "mravnostní policie" IS a v iráckých městech Mosul a Falúdža chodila na hlídky, během kterých zastrašovala ženy, které nedodržovaly pravidla ohledně oblečení a chování stanovená vedením IS. Podle obžaloby měla kalašnikov, pistoli a vestu s výbušninami. Z Německa odletěla v roce 2014, aby se připojila k bojovníkům IS. O rok dříve tato někdejší protestantka konvertovala k islámu.

Matka malé jezídské dívky, která se během nadvlády IS v Iráku rovněž dostala do otroctví u Jennifer W. a jejího iráckého manžela, vystupuje v případu jako spolužalobkyně. Chce před soudem vypovídat, jak s ní a její dcerkou tento pár zacházel. Mezi její právníky patří manželka slavného herce George Clooneyho Amal Clooneyová. Ta se dnes podle AP u soudu neobjevila a jednání bylo po přečtení obžaloby přerušeno do 29. dubna.

Jennifer W. byla v roce 2016 vzata do vazby, když přijela na německou ambasádu do Ankary, aby si obnovila německé doklady. Pak byla deportována do Německa. Dosavadní žaloba se zatím opírá jen o její výpovědi. O tom, čeho se v Iráku dopustila, vyprávěla jistému vyšetřovateli, který vystupoval pod skrytou identitou a její výpovědi nahrál v autě, jímž chtěla znovu vycestovat z Německa a vydat se do Iráku. V Bavorsku byla ale loni zatčena.

Podle jezídské organizace Yazda je mnichovský proces prvním kvůli činům spáchaným členy IS na jezídech. Jezídská aktivistka a nositelka Nobelovy ceny za mír Nadja Muradová ho označila za velký moment pro všechny jezídy, kteří krutovládu IS přežili. "Každý přeživší, se kterým jsem mluvila, čeká na jednu a tu samou věc: že pachatelé zločinů na jezídech, zejména na ženách a dětech, budou pronásledováni a postaveni před soud," uvedla Muradová podle agentury DPA.

I obžalovaná má malou dcerku. Obhájce Jennifer W. uvedl, že dívce se vede dobře. Žije u babičky. Podle listu Süddeutsche Zeitung je irácký manžel Jennifer W. zřejmě stále naživu, přebývá prý v turecko-iráckém pohraničí.

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Související:

Právě se děje