Mayová se kvůli brexitu sešla s Macronem, chce se vyhnout volbám

Po Berlínu dnes britská premiérka Theresa Mayová navštívila i Paříž, kde jednala s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem ve snaze získat podporu pro odklad britského vystoupení z Evropské unie. Downing Street po schůzce zveřejnila jen obecně formulované prohlášení, že premiérka Macrona informovala o vývoji brexitových rozhovorů s opozičními labouristy. Ujistila jej také, že její vláda dělá vše pro to, aby se vyhnula účasti Británie v evropských volbách.

Theresa Mayová
doporučujeme

Macron před několika dny prohlásil, že EU nemůže být trvale rukojmím politické krize ve Spojeném království. Londýn vyzval, aby konečně přišel s nějakým plánem, nebo jej na konci týdne čeká odchod z EU bez dohody, jejíž ratifikace se zadrhla v britském parlamentu.

Nejmenovaný činitel Elysejského paláce ale už odpoledne řekl agentuře Reuters, že Francie se nestaví proti odkladu, nicméně rok, o němž se v této souvislosti mluví, považuje za příliš dlouhý. Dodal, že v případě dlouhého odkladu by byly potřeba "velmi silné záruky", že se Británie jako vystupující stát nebude podílet na klíčových rozhodnutích EU, jako je například volba nového šéfa Evropské komise nebo rozpočet.

Sedmadvacítka podle tohoto představitele může rovněž v případě dlouhého odkladu požadovat prověrky, zda Británie plní své závazky nebo nemaří unijní rozhodovací proces.

Mayová minulý týden požádala o odklad termínu brexitu do 30. června. O její žádosti budou ve středu v Bruselu na summitu rozhodovat prezidenti a premiéři sedmadvacítky.

Britská premiérka dnes rovněž jednala v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Ze setkání nebyly k dispozici téměř žádné konkrétní informace. Podle agentury AFP Merkelová po schůzce řekla svým spolustraníkům z CDU, že považuje za "možný" odklad do začátku roku 2020.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Šance na spravedlnost. Slovenský tisk hodnotí obnovení procesu v kauze…

16.06.2021 08:55 Zrušení osvobozujícího rozsudku nad dvěma obžalovanými v případu vraždy slovenského novináře Jána…

Německo hlásí 1455 nově nakažených koronavirem

16.06.2021 08:00 Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 1455 nových případů nákazy koronavirem a 137 úmrtí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama