Eurovolby v Británii? Zvítězili by opoziční labouristé, šanci má Farage a jeho nová strana

V květnových volbách do Evropského parlamentu by v Británii zvítězili opoziční labouristé se ziskem 37,8 procenta, vládní Konzervativní strana by skončila druhá se 23 procenty. Třetí by byla s deseti procenty nová strana známého euroskeptika Nigela Farage nazvaná Brexit party (Strana pro brexit), která prosazuje odchod země z Evropské unie bez dohody. Vyplynulo to z průzkumu konzultační firmy Hanbury Strategy pro analytické středisko OpenEurope.

Jeremy Corbyn
doporučujeme

Ředitel OpenEurope Henry Newman ale na twitteru poznamenal, že britské strany zatím stěží rozjely kampaň před volbami a podpora voličů se tak nejspíš bude měnit.

Británie je sice na cestě z Evropské unie, ale eurovoleb se patrně bude muset účastnit. Tato situace nastane, pokud dnes britská premiérka Theresa Mayová na unijním summitu v Bruselu dosáhne odložení brexitu, který má podle plánu nastat 12. dubna. Jakýkoli odklad britského vystoupení z bloku za datum 22. května ale znamená, že Británie musí uspořádat evropské volby, které začínají 23. května.

Ve snaze zajistit řádné fungování unijních institucí by měl summit také stanovit, že pokud se eurovolby v Británii konat nebudou, země odejde z evropského bloku k 1. červnu.

Anketa rovněž ukázala, že liberální demokraté by v eurovolbách získali 8,1 procenta a Farageova bývalá protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) 7,5 procenta. Úspěch v průzkumu zaznamenala nová strana Change UK - The Independent Group (Změna pro Spojené království - Nezávislá skupina), kterou vytvořili konzervativní i labourističtí poslanci. Nové uskupení by shodně se Skotskou národní stranou (SNP) obdrželo 4,1 procenta a zelení rovná čtyři procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama