Neustálé protahování brexitu: Co očekávat od dnešního mimořádného summitu?

Od 29. března 2019, kdy mělo Spojené království Velké Británie a Severního Irska oficiálně opustit Evropskou unii, se mezi unijními a britskými lídry debatuje hned o několika náhradních termínech brexitu. Aktuálně je nejbližší datum stanoveno na 12. duben. Británie však Unii tento pátek neopustí, opět. Znamenalo by to totiž, že by došlo k mnohými obávanému tvrdému brexitu – brexitu bez dohody. Dohoda o odchodu Spojeného království z EU totiž stále nebyla v britské Dolní sněmovně schválena. Jako další potenciální termín byl stanoven 22. květen. Vystoupení k tomuto datu by znamenalo, že by se Británie nemusela účastnit voleb do Evropského parlamentu, které v letošním roce proběhnout mezi 23. a 26. květnem.

Tusk, Donald

Aktuální vnitropolitická situace na ostrovech však nenasvědčuje tomu, že by země byla schopná do 22. května EU opustit. Nejenže ani na třetí pokus nedošlo ke schválení brexitové dohody v britském parlamentu, ale navíc nebylo doposud stanoveno další datum, kdy by se o dohodě mělo ve Westminsteru znovu rozhodovat.

Po teoretickém schválení dohody v parlamentu musí být dohoda ratifikována a následně bude potřeba přijmout nové zákony a další legislativní opatření, která budou mít za cíl usnadnění samotné implementace legislativy. Tento proces si bude žádat přesný časový harmonogram a dá se předpokládat, že se ratifikace a doplňující legislativa nestihne ošetřit do 22. května.

Další alternativní termíny brexitu

Krátkodobý odklad brexitu, který v první řadě razantně prosazovala premiérka Theresa Mayová, se nejspíš konat nebude. Mayová si původně představovala odklad brexitu maximálně do konce června, její vládní návrh takovéhoto odkladu byl dokonce před pár dny schválen v parlamentu – možnost krátkého odkladu do 30. června podpořilo celkem 420 poslanců, 110 se postavilo proti. Podle tohoto plánu by země mohla Unii opustit i dříve, v případě, že by došlo k nenadálému schválení dohody.

Horizont takto nastaveného odkladu se však nelíbí unijním lídrům. Ti v Mayovou, její vizi brexitu a jeho vykonání ztrácí každým dnem více a více důvěry. Nepředpokládají, že by Mayová do konce června zvládla sjednotit vlastní stranu, natož že by přesvědčila poslance, aby rozvodovou dohodu konečně (na počtvrté) schválili, a mohlo by se tak přejít k její následné ratifikaci, implementaci a uvedení v platnost.

Země tak podle mnohých zatím stále směřuje k naprosto neřízenému brexitu, jehož neustálé protahování znamená nejen pro britskou vládu, ale i pro domácí firmy a podniky, obrovské výdaje.

Předseda Evropské rady Donald Tusk proto přišel s dalším, zcela novým řešením patové situace – s tzv. „flexibilním odkladem“ brexitu. Očekává se, že Tusk navrhne až roční odklad brexitu na dnešním mimořádném summitu EU v Bruselu. Předseda Evropské rady již v uplynulých dnech naléhal na ostatní lídry EU-27, aby až roční flexibilní odklad podpořili. Je to podle něj jediné řešení, jak se vyhnout dalším nouzovým summitům a jak odstranit hrozbu stanovování termínů odchodu, které nebudou nikdy dodrženy.

Flexibilní odklad odchodu britských ostrovů z EU má do procesu vyjednávání zavést chybějící jistotu a předvídatelnost, jelikož bude mít britská vláda více času na přehodnocení svého postoje a strategie. Británie by zároveň při takovém odkladu mohla Unii opustit kdykoliv v průběhu nastaveného roku, pokud by došlo ke splnění všech výše zmíněných legislativních podmínek.

Tusk upozornil, že i při tomto flexibilním odkladu brexitu by došlo ke stanovení určitých podmínek, které budou muset nejdříve odsouhlasit ostatní unijní představitelé. Jednou z těchto podmínek by byla například nemožnost znovuotevření rozvodové dohody nebo udržení „upřímné spolupráce“ mezi EU a Spojeným královstvím, a to především kvůli francouzským obavám, že by se Británie v případě až ročního odkladu účastnila unijních rozhodovacích procesů.  

Na to Tusk nicméně pronesl, že by “Británie měla zůstat plným unijním členem, se všemi právy a povinnostmi, které členství v EU přináší, a že stále může kdykoliv odvolat článek 50, jak dříve uvedl Evropský soudní dvůr.“

Dále dodal: „Žádná ze stran (EU, ani Velká Británie, pozn. redakce) by se neměla v žádné fázi tohoto těžkého rozhodovacího procesu cítit ponížena.“

Očekává se, že premiérka Mayová i přesto na summitu evropské lídry požádá o krátký odklad brexitu. Každá ze stran tak na summit přichází se zcela odlišným postojem a vizí budoucí perspektivy, datum možného odchodu Spojeného království z Evropské unie bude tedy výsledkem dalšího vyjednávání.

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje