Kdy odejde Británie z EU? Nic není jasné. Za jakých podmínek bude v EU dále?

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes prohlásila, že upřednostňuje odložení brexitu i za termín 30. červnu, což je lhůta, kterou Londýn požadoval, několik hodin před rozhodujícím summitem Evropské unie (EU) na toto téma, píše agentura AFP.

Theresa Mayová
doporučujeme

Merkelová: Musíme dát Britům přiměřený čas

„Jsem toho názoru (...), že musíme dát britským politickým stranám přiměřený čas, abychom mohli vyjednat cestu z krize, a proto je velmi pravděpodobné, že lhůta stanovená EU bude delší než tu, o níž požádala britská premiérka, " řekla dnes kancléřka Angela Merkelová před německými poslanci.

Evropská unie, složená nyní ze 27 hlav států a předsedů vlád, se dnes schází v Bruselu, kde bude „diskutovat o tom, jaké rozšíření" umožní Londýnu po třech zamítnutích dohody britským parlamentem, jež s EU vyjednala a před poslanci obhajovala britská premiérka Theresa Mayová domluvila.

„Je docela možné, že lhůta stanovená EU bude delší, než požadovala britská premiérka," uvedla kancléřka Angela Merkelová. Poukázala přitom na skutečnost, že Spojené království bude muset být schopno opustit EU „velmi brzy" před uplynutím lhůty, pokud bude Londýn znovu „hlasovat o dohodě k odchodu".

Den předtím, po setkání premiérky Mayové s Merkelovou v Berlíně, kancléřka zvažovala „možné odložení" až do začátku roku 2020, jak agentuře AFP sdělil účastník, přítomný na zasedání konzervativní strany CDU o brexitu. Merkelová dnes před poslanci znovu zdůraznila, že v případě „prodlouženého odkladu" by Londýn měl uspořádat 23. května evropské volby a poté se „konstruktivním způsobem" zapojit do rozhodovacího procesu v rámci EU.

Kancléřka zmínila, že se dnes setká s Emmanuelem Macronem na summitu EU, aby našla kompromis ohledně termínu pro odchod Spojeného království z EU. „Před Evropskou radou se dnes bude konat setkání mezi mnou a francouzským prezidentem, které by mělo umožnit sladit naše postoje, a myslím si, že dnes dospějeme k výsledku, který nebude neúspěchem kvůli nesouladu mezi Francií a Německem, " upřesnila kancléřka.

Theresa Mayová je zombie. Nemůžeme posouvat termín donekonečna

Britská premiérka Mayová se setkala s Angelou Merkelovou v Berlíně a poté s Emmanuelem Macronem v Paříži v naději, že je přesvědčí, aby udělily Spojenému království další odklad za rámec 30. června. To ale může udělit jednomyslně pouze sedmadvacet členů Evropské rady na dnešním summitu v Bruselu.

Evropští lídři, jak píše francouzský konzervativní list Le Figaro, jsou však u konce s trpělivostí. „Brexitu mám tak akorát až pocaď!," zlobil se jeden z členů německé vlády, který si přitom držel rukou nos na znamení vysoké míry podráždění. „Theresa Mayová je zombie," zahlásil vynervovaně. „Chceme se vyhnout tomu, abychom odešli bez dohody, ale nemůžeme posouvat termín donekonečna. Musíme se dostat do nové situaci!" prohlásil za mohutného proklínání „absence britských návrhů".

Hypotetická vyhlídka dohody mezi premiérkou a labouristickou stranou je zatím poslední kartou, s níž se premiérka Theresa Mayová snaží hrát. Po setkání s kancléřkou Mereklovou doprovod premiérky pouze zmínil, že „obě ženy jsou pro dohodu o brexitu".

Za jakých podmínek může EU přijmout nový odklad pro Spojené království? Pokud budou Spojené království na konci tohoto týdne stále členem EU, bude se muset účastnit evropských voleb, vyhlášených na 26. května. Spojené království by tak mohlo mít opět svých 73 poslanců do Evropském parlamentu, zatímco se dosud snažila z EU vystoupit. „To je pro evropské politiky problém," píše Le Figaro. „Jak budeme s těmito poslanci zacházet?" ptá se francouzská strana.

Prezident Emmanuel Macron,zvažuje, že požádá Theresu Mayovou o záruky, než vezme v úvahu odložení brexitu mimo po evropských volbách. Prezident republiky odmítá, aby Spojené království zároveň usilovalo o posty evropských komisařů nebo se snažilo i nadále ovlivňovat nové hlasování o rozpočtu EU. Podle zdrojů amerického portálu BuzzFeed je Macron ochoten akceptovat jako nejzazší termínu brexitu konce letošního roku, tedy nejpozději do 31. prosince 2019.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama