Brexit: Co bude dál? Zde jsou možné scénáře budoucího vývoje

Dnešní rozhodnutí summitu EU o odkladu brexitu nejpozději do 31. října znovu otevírá pro Británii řadu možností - odchod s dohodou kdykoliv do 31. října, odchod bez dohody 1. června, pokud se Británie nezúčastní eurovoleb, ale také žádný brexit, předčasné volby či nové referendum o vystoupení z EU.

Brexit

Odchod s dohodou kdykoliv do 31. října

- Britská premiérka Mayová, která už od EU obdržela jeden odklad brexitu ze 29. března na 12. dubna, požadovala nyní další čas, aby se pokusila vymanit z patové situace, ve které se ocitla, když poslanci opakovaně odmítli dohodu, kterou vyjednala s Bruselem, a od té doby se zatím nedokázala dohodnout na alternativním řešení.

- Minulý týden začala Mayová vyjednávat s vůdcem labouristické opozice Jeremym Corbynem, a tyto rozhovory mají pokračovat. Mayová na summitu EU podle českého premiéra Babiše zdůraznila, že tato jednání mezi vládou a opozicí, která by měla umožnit schválení dohody o vystoupení, jsou v dějinách britské politiky jedinečná a jsou dobrým signálem.

- Mayovou požadovaný odklad brexitu do 30. června nakonec summit EU protáhl až do termínu 31. října s tím, že pokud britský parlament schválí dohodu o vystoupení, odejde země z unie dřív. To současně znamená, že se Británie musí účastnit květnových eurovoleb.

Účast či neúčast Británie v květnových eurovolbách

- Británie 8. dubna oznámila, že podnikla nezbytné a zákonem stanovené kroky k účasti v květnových volbách do Evropského parlamentu, které se budou konat mezi 23. a 26. květnem, v Británii 23. května. Pokud by se nakonec Británie voleb nezúčastnila, musí odejít z EU bez dohody 1. června.

- Nový Evropský parlament měl mít původně v případě odchodu Británie z EU ještě před eurovolbami 705 místo dosavadních 751 křesel. Sedmadvacet ze 73 mandátů patřících Britům se mělo rozdělit mezi země, které byly vzhledem k počtu voličů proti jiným státům znevýhodněny. Křesla, která měla po odchodu britských poslanců zůstat volná, měla být k dispozici politikům ze zemí, které případně do EU vstoupí v budoucnu.

Odchod bez dohody

- Pokud by se Británie nezúčastnila eurovoleb, bude muset odejít v sobotu 1. června z EU bez dohody.

- Tento scénář, obávaný v ekonomických i politických kruzích, by přinesl náhlý odchod bez přechodného období, který by sebou přinesl - přinejmenším krátkodobě - pro obě strany řadu praktických komplikací. Británie by po 46 letech naráz opustila jednotný trh a celní unii a její další obchodování by se řídilo pravidly Světové obchodní organizace.

- Británie a zejména EU v uplynulých měsících vystupňovaly přípravy na tuto verzi odchodu, byť shodně tvrdí, že si ji nepřejí.

- Summit EU znovu potvrdil, že unie nebude vyjednávat o již dosažené dohodě o odchodu Británie z EU, ale je ochotná ke změnám v doprovodné politické deklaraci popisující společnou představu budoucích vztahů.

Předčasné parlamentní volby

- Váda by je mohla vyhlásit, pokud parlament a vláda nedokážou překonat svoje neshody ohledně brexitu.

- Volbám by mohlo předcházet hlasování v parlamentu o vyslovení nedůvěry vládě.

Žádný brexit

- Takový obrat, který má v britském parlamentu nyní menšinovou podporu, by zahrnoval uspořádání nových voleb či nového referenda, které by zvrátilo výsledek prvního plebiscitu, jež v červnu 2016 odhlasoval brexit těsnou většinou 52 procent hlasů.

- Podle rozhodnutí soudu EU může Británie jednostranně stáhnout svoji žádost o vystoupení, aniž by si tento krok vyžadoval schválení ostatních členských států.

- Předseda Evropské komise Donald Tusk včera na summitu uvedl, že Británie může ještě zvážit svoji strategii, případně "zrušit brexit úplně".

První kolo voleb ve Francii zřejmě vyhráli konzervativci

20.06.2021 21:42 Ve 13 regionech pevninské Francie a dvou zámořských územích dnes lidé hlasovali v prvním kole…

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Německá policie zadržela opilého Čecha, který řídil kradený vůz

20.06.2021 16:02 Policie v německém městě Ludwigshafen v noci na dnešek zadržela opilého muže z České republiky,…

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Související:

Právě se děje