Soud EU udeří na Varšavu: Polské předpisy o soudcích jsou nezákonné, tvrdí advokát

Generální advokát soudu Evropské unie doporučil, aby rozhodl, že polské předpisy snižující věk odchodu do důchodu soudců nejvyššího soudu jsou v rozporu s právem EU. Vyplývá to z dnes zveřejněného prohlášení generálního advokáta.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Varšava
doporučujeme

"Soud by měl rozhodnout v tom smyslu, že opatření týkající se polských zákonů o snížení věku odchodu do důchodu soudců nejvyššího soudů jsou v rozporu se zákony Evropské unie," napsal advokát Evgeni Tančev.

Toto doporučení není závazné, nicméně rozhodnutí soudu bývá obvykle velmi podobné stanovisku generálního advokáta, připomněla polská agentura PAP.

Tančev došel k závěru, že polské předpisy "porušují zásadu neodvolatelnosti soudců", jejíž dodržování je nutné pro řádnou ochranu těchto představitelů justice.

Polsko za současné vlády národně-konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) přijalo zákon, který soudce nejvyššího soudu nutil odcházet do důchodu po dosažení věku 65 let. Zástupci PiS tvrdili, že je potřeba zefektivnit práci justičního orgánu a zbavit se zkorumpovaných soudců.

Už loni v prosinci Evropský soudní dvůr, nejvyšší soudní instance, nařídil Polsku, aby okamžitě zákon o nejvyšším soudu přestalo uplatňovat a udělalo vše pro to, aby ti, kteří kvůli němu museli odejít na odpočinek, se mohli do práce vrátit.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eurovolby ON-LINE a přehledně: Hnutí ANO vyhrálo, ODS druhá. ČSSD totálně…

27.05.2019 00:06 Aktualizováno Hlasováním v posledních 21 z celkem 28 členských států Evropské unie dnes končí čtyřdenní volby do…

Eurovolby v Maďarsku vyhrál Orbánův Fidesz

26.05.2019 23:50 Maďarský občanský svaz (Fidesz) premiéra Viktora Orbána jasně vyhrál volby do Evropského parlamentu…

Eurovolby na Slovensku vyhrála proevropská koalice PS/Spolu, Kotleba třetí

26.05.2019 23:43 Evropské volby na Slovensku vyhrála podle oficiálních výsledků koalice prounijních neparlamentních…

Nejsilnější evropské frakce oslabí, posílí zelení a populisté, tvrdí odhady

26.05.2019 22:47 Oslabení dvou hlavních politických frakcí v Evropském parlamentu (EP) a vzestup ekologických a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama