Mayová doufá v dohodu s labouristy, brexit chce co nejrychlejší

Británie by podle své premiérky Theresy Mayové měla Evropskou unii opustit co nejdříve, aby se nemusela účastnit květnových voleb do Evropského parlamentu. Termín brexitu a případné zapojení do eurovoleb podle šéfky vlády závisí na rozhodnutí Dolní sněmovny britského parlamentu. Na její půdě dnes Mayová vyzvala opoziční labouristy ke spolupráci při hledání kompromisu.

Theresa Mayová
doporučujeme

Je povinností obou hlavních stran ve sněmovně, aby spolupracovaly a aby "uskutečnily to, co si britský národ odhlasoval", citovala britskou premiérku zpravodajská společnost BBC.

Konzervativní vláda chce podle ministerské předsedkyně pokračovat v rozhovorech s labouristy a chce najít řešení, které bude přijatelné pro většinu poslanců. Pokud se to nepodaří, plánuje Mayová předložit Dolní sněmovně několik variant a postupovat podle toho, jak se její členové vyjádří.

Představitelé britské vlády se zástupci hlavní opoziční strany začali o brexitovém kompromisu jednat minulou středu. Rozhovory zatím průlom v současném parlamentním patu nepřinesly a není jasné, zda je Mayová skutečně ochotna opozici ustoupit. Lídr labouristů Jeremy Corbyn jí dnes vzkázal, že pokud to vláda s hledáním kompromisu myslí vážně, její "červené linie se musí posunout".

"Premiérka se přísně držela plánu s chybami a nyní nám vypršel čas," řekl Corbyn, který nicméně přivítal aktuální jednání. Vláda podle něj naznačuje, že "by mohla být ochotna ustoupit v zásadních otázkách, které neumožňovaly podporu premiérčiny dohody" ze strany labouristů. Mluvčí Mayové později novinářům sdělil, že rozhovory mezi vládou a hlavní opoziční stranou pokračují i dnes odpoledne.

Pokud tato jednání nepřinesou ovoce, plánuje Mayová předložit Dolní sněmovně několik návrhů a postupovat podle toho, jak se její členové vyjádří. O jakých variantách by se mohlo hlasovat, premiérka nenaznačila. Podle BBC by šlo o alternativy k dojednané podobě brexitu, přičemž by ve hře bylo i nové referendum.

Po tomto scénáři při dnešním vystoupení Mayové v parlamentu volala řada poslanců. Šéfka vlády v reakci na podobné dotazy uváděla, že postoj kabinetu k novému plebiscitu se nemění a že jeho uspořádání labouristům při společných jednáních nenabídla. Poslancům doporučila, aby nadcházející velikonoční prázdniny využili k promyšlení rozhodnutí, která bude třeba po návratu do parlamentu rychle učinit.

Zbytek EU v noci na dnešek na mimořádném summitu prodloužil Británii členství do konce října, tak aby mohla schválit podmínky svého odchodu z evropského bloku. To však znamená, že Londýn se musí začít připravovat na účast v květnových evropských volbách.

Podle Mayové sice zapojení Britů do eurovoleb není nevyhnutelné, avšak s hledáním východiska není možné otálet.

"Například, kdybychom (brexitovou) dohodu schválili do 22. května, nemuseli bychom se evropských voleb účastnit, a když ji EU rovněž ratifikuje, budeme moci odejít 31. května ve 23:00 (24:00 SELČ)," uvedla.

Premiérka dodala, že datum britského odchodu z unie a případnou účast země v unijních volbách mají v rukách britští poslanci. Prodloužení vyjednávacího období bylo na summitu dohodnuto tak, že může skončit, jakmile bude podoba brexitu ratifikována. EU27 zároveň nadále vylučuje přepracování připravené dohody o podmínkách rozluky s Británií, kterou ovšem Dolní sněmovna již třikrát odmítla; unie připouští pouze úpravu politické deklarace nastiňující podobu budoucích vztahů obou stran.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 15:11 Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Raab kritizoval EU za přístup k severoirskému protokolu

13.06.2021 13:12 Aktualizováno Britský ministr zahraničí Dominic Raab obvil Evropskou unii z "nevyrovnaného" přístupu k debatě o…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama