Assange zůstane ve vazbě, další stání je 2. května

Soud v Londýně dnes shledal zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange vinným z porušení podmínek kauce v souvislosti s obviněním ze znásilnění ve Švédsku. Do dalšího stání u soudu vyšší instance 2. května zůstane Assange ve vazbě, uvedl server Sky News. Assangeovi, který se od roku 2012 skrýval na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně a dnes byl z ambasády vyveden a zatčen, hrozí podle agentur maximálně 12 měsíců vězení. Assange vinu odmítá.

Zatčení Juliana Assangeho
doporučujeme

Soudce magistrátního soudu Michael Snow prohlásil, že Assange se "chová jako narcista, který nevidí dál než za vlastní sobecký zájem".

Sedmačtyřicetiletý Australan se během soudního jednání podle britského tisku často obracel tváří k publiku a pokyvoval hlavou, sám ale nevypovídal. Soudní galerii zaplnili jeho příznivci, uvedla agentura AP.

Assangeovi právníci argumentovali tím, že jejich klient se nemůže u britských soudů dočkat spravedlivého procesu, neboť cílem Londýna je "zajistit jeho vydání do USA". Soudce to označil za směšné.

Ve Spojených státech hrozí Assangeovi pět let vězení. Ministerstvo spravedlnosti USA ho dnes obvinilo ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládního počítače.

Americká prokuratura tvrdí, že americký specialista vojenské tajné služby Bradley Manning v roce 2010 poskytl Assangeovi část hesla pro přístup k počítačům ministerstva obrany. Ministerstvo spravedlnosti potvrdilo, že Assange byl zatčen na základě dohody o vydávání. Někteří komentátoři poznamenávají, že Assange byl tedy obviněn z toho, že Manningovi pomohl získat tajné dokumenty, a nikoli za jejich zveřejnění.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama