Loď plná migrantů je zoufalá. Nikdo jí nechce, neví co dál

Přes šest desítek migrantů, které už před více než týdnem zachránila na moři u Libye loď německé neziskové organizace Sea-Eye, stále čeká na to, zda je přijme některá z evropských zemí. Podle mluvčího Evropské komise (EK) už se ozvalo několik států, které jsou ochotny se části migrantů ujmout, plavidlo však dál neúspěšně vyčkává u Malty na povolení zakotvit. Dnes museli zdravotníci z paluby evakuovat další nemocnou ženu, informovala agentura DPA.

Přidejte svůj názor 72 komentářů

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye
doporučujeme

Na palubě lodi Alan Kurdi se momentálně nachází 62 zachráněných migrantů včetně žen a dětí a 17 členů posádky. Ta se už od minulé středy snaží získat povolení zakotvit v některém z evropských přístavů. Nejprve ji odmítla Itálie, poté i Malta, v jejíž blízkosti se plavidlo nyní nachází.

"Mluvíme se všemi členskými státy EU, které ukázaly ochotu k solidárnímu kroku. Počítáme s tím, že se vše rychle vyřeší," uvedl dnes mluvčí Evropské komise. Nesdělil ale, které konkrétní země přijetí migrantů nabídly.

V noci na dnešek musela loď u Malty narychlo opustit už druhá osoba: těhotnou ženu s epileptickými záchvaty převezlo plavidlo maltské pobřežní stráže do nemocnice, její manžel však musel zůstat na místě. Už počátkem tohoto týdne skončila v péči maltských zdravotníků jiná žena s poruchami vědomí.

"Zatěžuje to nejen posádku a zachráněné. Připravuje to už řadu dní o spánek i nás a jejich blízké. Musíme tomu učinit konec. Nemůžeme připustit, aby se tu musel hroutit jeden člověk za druhým, aby se konečně dokázali dostat z paluby," uvedl mluvčí organizace Sea-Eye Gorden Isler.

Do Itálie mezitím směřuje loď s 90 migranty, kterou italské úřady lokalizovaly u Sicílie. Italská pobřežní stráž plavidlo doprovází k ostrovu Lampedusa. Italské přístavy jsou na příkaz vlády uzavřené pouze pro lodě neziskových organizací, které na moři poskytují asistenci migrantům v nouzi. Pokud záchrannou akci provádějí italské lodě, pak se migranti smějí na italském území vylodit.

Italští politici ale zároveň poskytují pomoc libyjské pobřežní stráži a trvají na tom, aby zadržené migranty odvážela zpět do Libye. Ve středu se takto do Libye z moře vrátilo 20 zadržených migrantů, uvedl ve středu italský ministr vnitra Matteo Salvini.

Loading...
Vstupte do diskuze (72)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Německu kvůli uprchlíkům: Do akce povolali zásahovku

21.11.2019 22:04 Aktualizováno Bizarní případ se odehrál v německém Berlíně. Policista spatřil v okně jednoho z migračních…

Slovenskem otřásla brutální vražda umučené učitelky. Ženy se bojí vycházet

21.11.2019 22:04 Aktualizováno Slovensko šokovala brutální vražda, k níž došlo před několika dny v Bratislavě. Vrah mučil a…

Londýn se s USA neshodne. Izraelské osady na Západním břehu mu vadí

21.11.2019 20:05 Britská vláda dnes vyzvala Izrael, aby zastavil rozšiřování židovských osad na okupovaném Západním…

Johnson má nakročeno k výhře ve volbách. I díky příslibu peněz na kampaň

21.11.2019 19:27 Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona suverénně opanovala žebříček hlášených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama