Loď plná migrantů je zoufalá. Nikdo jí nechce, neví co dál

Přes šest desítek migrantů, které už před více než týdnem zachránila na moři u Libye loď německé neziskové organizace Sea-Eye, stále čeká na to, zda je přijme některá z evropských zemí. Podle mluvčího Evropské komise (EK) už se ozvalo několik států, které jsou ochotny se části migrantů ujmout, plavidlo však dál neúspěšně vyčkává u Malty na povolení zakotvit. Dnes museli zdravotníci z paluby evakuovat další nemocnou ženu, informovala agentura DPA.

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye
doporučujeme

Na palubě lodi Alan Kurdi se momentálně nachází 62 zachráněných migrantů včetně žen a dětí a 17 členů posádky. Ta se už od minulé středy snaží získat povolení zakotvit v některém z evropských přístavů. Nejprve ji odmítla Itálie, poté i Malta, v jejíž blízkosti se plavidlo nyní nachází.

"Mluvíme se všemi členskými státy EU, které ukázaly ochotu k solidárnímu kroku. Počítáme s tím, že se vše rychle vyřeší," uvedl dnes mluvčí Evropské komise. Nesdělil ale, které konkrétní země přijetí migrantů nabídly.

V noci na dnešek musela loď u Malty narychlo opustit už druhá osoba: těhotnou ženu s epileptickými záchvaty převezlo plavidlo maltské pobřežní stráže do nemocnice, její manžel však musel zůstat na místě. Už počátkem tohoto týdne skončila v péči maltských zdravotníků jiná žena s poruchami vědomí.

"Zatěžuje to nejen posádku a zachráněné. Připravuje to už řadu dní o spánek i nás a jejich blízké. Musíme tomu učinit konec. Nemůžeme připustit, aby se tu musel hroutit jeden člověk za druhým, aby se konečně dokázali dostat z paluby," uvedl mluvčí organizace Sea-Eye Gorden Isler.

Do Itálie mezitím směřuje loď s 90 migranty, kterou italské úřady lokalizovaly u Sicílie. Italská pobřežní stráž plavidlo doprovází k ostrovu Lampedusa. Italské přístavy jsou na příkaz vlády uzavřené pouze pro lodě neziskových organizací, které na moři poskytují asistenci migrantům v nouzi. Pokud záchrannou akci provádějí italské lodě, pak se migranti smějí na italském území vylodit.

Italští politici ale zároveň poskytují pomoc libyjské pobřežní stráži a trvají na tom, aby zadržené migranty odvážela zpět do Libye. Ve středu se takto do Libye z moře vrátilo 20 zadržených migrantů, uvedl ve středu italský ministr vnitra Matteo Salvini.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama