Stovky vzácných knih byly vráceny do Německa, zmizely na konci války

Stovky vzácných knih a dokumentů, které na konci druhé světové války z německé knihovny odvezli zřejmě belgičtí vojáci, byly ve čtvrtek vráceny zpět do Německa. Mezi písemnostmi, které byly považovány za navždy ztracené, jsou díla z 15. století, historické mapy a knihy s ilustracemi známého německého ornitologa a badatele Maximiliana z Wied-Neuwiedu, uvedl list The Guardian.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Kurátor rukopisů a starých knih na univerzitě a regionální knihovně v Bonnu považuje navrácení děl nevyčíslitelné hodnoty za velmi překvapivé. Je to nejvíce knih, které byly knihovně vráceny za posledních 200 let. Jde i o jedno z největších navrácení kulturních děl ztracených za druhé světové války.

Asi 600 rukopisů nabídla loni na podzim k prodeji londýnské aukční síni Sotheby's Belgičanka Tania Grégoireová. Její otec, který byl milovníkem knih, sloužil jako voják v poválečné okupační zóně v německém Bonnu a zřejmě se podílel na převozu písemností do Belgie. Okolnosti jejich zmizení z knihovny jsou však nejasné.

"Naši specialisté poznali, že je na sbírce něco pochybného hned, jak ji začali zkoumat, protože tam byly knihy bez vazby, s roztrženou titulní stránkou a se zničeným knihovním razítkem, což ukazovalo na pokus skrýt jejich původ," prohlásil zástupce londýnské Sotheby's Lucas Baumann s tím, že odborníci na jedné z knih nakonec objevili razítko z knihovny v Bonnu.

Univerzita a knihovna v Bonnu přesunula v roce 1943 své rukopisy do podzemních skladů. Po válce byly přesunuty do někdejších protileteckých krytů, protože budova knihovny byla zničena během bombardování.

O kolik děl za války přišli, zjistili němečtí odborníci až v roce 1951, kdy sbírky přesunuli do nově vybudovaného areálu. Odhaduje se, že ztratili zhruba 180.000 rukopisů. Mnoho z nich bylo zničeno během bombardování, velká část ale zmizela na konci války.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz plastů a dětské práce. Weber se chce stát předsedou Evropské komise,…

22.04.2019 18:16 Německý politik, současný předseda nejvlivnější frakce v Evropském parlamentu a zároveň kandidát…

Mladá aktivistka Greta Thunbergová varuje: Lidstvo způsobí řetězovou…

22.04.2019 15:33 Na začátku uplynulého týdne vystoupila mladá švédská aktivistka Greta Thunberg v Evropském…

Zelenskyj dostává gratulace, Západ mu slibuje podporu. Rusko skřípe zuby

22.04.2019 14:53 Aktualizováno Volodymyrovi Zelenskému k vítězství v nedělních prezidentských volbách na Ukrajině gratulovala řada…

Sánchez opět premiérem? Španělští socialisté nadále posilují, ukázal…

22.04.2019 07:14 Španělští socialisté nadále posilují a podle aktuálního průzkumu, který zveřejnil list ABC, by v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama