Stovky vzácných knih byly vráceny do Německa, zmizely na konci války

Stovky vzácných knih a dokumentů, které na konci druhé světové války z německé knihovny odvezli zřejmě belgičtí vojáci, byly ve čtvrtek vráceny zpět do Německa. Mezi písemnostmi, které byly považovány za navždy ztracené, jsou díla z 15. století, historické mapy a knihy s ilustracemi známého německého ornitologa a badatele Maximiliana z Wied-Neuwiedu, uvedl list The Guardian.

Ilustrační foto
doporučujeme

Kurátor rukopisů a starých knih na univerzitě a regionální knihovně v Bonnu považuje navrácení děl nevyčíslitelné hodnoty za velmi překvapivé. Je to nejvíce knih, které byly knihovně vráceny za posledních 200 let. Jde i o jedno z největších navrácení kulturních děl ztracených za druhé světové války.

Asi 600 rukopisů nabídla loni na podzim k prodeji londýnské aukční síni Sotheby's Belgičanka Tania Grégoireová. Její otec, který byl milovníkem knih, sloužil jako voják v poválečné okupační zóně v německém Bonnu a zřejmě se podílel na převozu písemností do Belgie. Okolnosti jejich zmizení z knihovny jsou však nejasné.

"Naši specialisté poznali, že je na sbírce něco pochybného hned, jak ji začali zkoumat, protože tam byly knihy bez vazby, s roztrženou titulní stránkou a se zničeným knihovním razítkem, což ukazovalo na pokus skrýt jejich původ," prohlásil zástupce londýnské Sotheby's Lucas Baumann s tím, že odborníci na jedné z knih nakonec objevili razítko z knihovny v Bonnu.

Univerzita a knihovna v Bonnu přesunula v roce 1943 své rukopisy do podzemních skladů. Po válce byly přesunuty do někdejších protileteckých krytů, protože budova knihovny byla zničena během bombardování.

O kolik děl za války přišli, zjistili němečtí odborníci až v roce 1951, kdy sbírky přesunuli do nově vybudovaného areálu. Odhaduje se, že ztratili zhruba 180.000 rukopisů. Mnoho z nich bylo zničeno během bombardování, velká část ale zmizela na konci války.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raab kritizoval EU za přístup k severoirskému protokolu

13.06.2021 13:12 Aktualizováno Britský ministr zahraničí Dominic Raab obvil Evropskou unii z "nevyrovnaného" přístupu k debatě o…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

NATO chce na summitu stvrdit vazby USA s Evropou a připravit se na nové…

13.06.2021 10:15 Příležitostí stvrdit návrat k pevnějším vazbám mezi Spojenými státy a Evropou bude pro lídry zemí…

Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat v případu vraždy Kuciaka

13.06.2021 10:05 Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat o trojici obžalovaných v případu vraždy novináře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama