Ostuda na tři zimy. Čaputová promluvila pro BBC a Slováci s tím mají problém

Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dostala v tomto týdnu jedinečnou možnost natočit rozhovor pro prestižní BBC, ten však u našich sousedů vzbudil nevídané kontroverze. Někteří Slováci jí totiž vyčítají způsob, jakým odpovídala na otázky redaktora Roba Camerona.

Přidejte svůj názor 212 komentářů

Zuzana Čaputová
doporučujeme

V tomto týdnu odvysílala britská televize BBC rozhovor s nově zvolenou slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Šlo o prestižní záležitost, natáčelo se v jedné z bratislavských kaváren. Čaputová v něm tématicky navazovala na svou předvolební kampaň a snažila se představit svou agendu lidem po celém světě.

Uvedla například, že populismus pro ní není cesta, sama prosazuje odlišnou filozofii. „Konstruktivní tón a víc pozitivních emocí, nikoliv spolupráce se strachem a hrozbami, je o dost efektivnější a dává víc naděje,“ nechala se slyšet. Za hlavní téma uplynulých voleb označila spravedlnost, férovost a rovnost.

„Pokud mám pocit, že je určitá menšina obětí nenávisti, mojí povinností je o ní mluvit a bránit jí,“ řekla na rovinu. Ke kontroverznějším tématům patřila i otázka práv homosexuálů. „Pokud jde o citlivé, kulturní a etické otázky, jako jsou práva lidí homosexuální orientace, vidím to tak, že každá změna musí přijít jako výsledek celospolečenského konsensu,“ představila svůj názor.

Zatímco obsah rozhovoru na Slovensku velké kontroverze nevyvolal, jeho forma už ano. Redaktor BBC Rob Cameron pokládal vítězce prezidentských voleb otázky anglicky, Čaputová však odpovídala ve slovenštině, což vzbudilo pochyby o její znalosti anglického jazyka.

Čaputová v průběhu kampaně opakovaně tvrdila, že se anglicky domluví, někteří kritici jí však nedostatečnou znalost tohoto cizího jazyka vyčítali. Tématu se tehdy chytil i její protikandidát Maroš Šefčovič, který ji před druhým kolem vyzval na duel v cizím jazyce.

I proto se nejspíš ozval jeden z kolegů Šefčoviče ze strany Smer, poslanec Ľuboš Blaha. „Tohle je ostuda na tři zimy,“ napsal na Facebooku zástupce vládní strany. Cameron pro deník Pravda potvrdil, že o tuto formu rozhovoru, který ve vysílání doprovázely anglické titulky, požádala sama Čaputová.

Server Nový Čas přitom připomíná, že když Čaputová v minulosti obdržela Goldmanovu cenu za environmentalistiku, děkovnou řeč pronesla v angličtině, což potvrzuje i video, které koluje na internetu. Proč tedy její tým požádal BBC o dvojjazyčný rozhovor? Vše se pokusil vysvětlit její mluvčí Martin Burgr.

„Souvisí to s tím, že je v pozici, kdy je upřena obrovská pozornost zahraničních médií na její osobu a zároveň ještě není oficiálně jmenovanou hlavou státu. V takové situaci je obzvlášť důležitá přesnost vyjadřování k citlivým zahraničním otázkám, na které se jí světová média ptají. Jedno chybně zvolené slovo může způsobit mezinárodní rozruch, proto paní zvolená prezidentka volí odpovědi ve slovenském jazyce a profesionální překlad,“ uvedl Burgr.

Loading...
Vstupte do diskuze (212)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron jako druhá Le Penová? Ve Francii se děje něco podivného

16.11.2019 21:47 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron se v poslední době chová velmi podivně. Po odmítnutí…

Slovensko čelí krizi důvěry. Čaputová se zlobí, pronesla velmi důrazný…

16.11.2019 20:35 Slovensko čelí krizi důvěry a obyvatelé země jsou svědky odhalování velkých selhání ve fungování…

Mela ve Francii: Žluté vesty si připomněly výročí protestů, vypukly střety…

16.11.2019 18:41 Aktualizováno U příležitosti prvního výročí protestů hnutí takzvaných žlutých vest se dnes v Paříži a dalších…

Bratislava si zopakovala průvod z listopadu 1989. Zachránila nás Praha,…

16.11.2019 18:20 Třicet let od průvodu studentů bratislavských škol, kteří 16. listopadu 1989 v tehdejším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama