Ostuda na tři zimy. Čaputová promluvila pro BBC a Slováci s tím mají problém

Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dostala v tomto týdnu jedinečnou možnost natočit rozhovor pro prestižní BBC, ten však u našich sousedů vzbudil nevídané kontroverze. Někteří Slováci jí totiž vyčítají způsob, jakým odpovídala na otázky redaktora Roba Camerona.

Zuzana Čaputová
doporučujeme

V tomto týdnu odvysílala britská televize BBC rozhovor s nově zvolenou slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Šlo o prestižní záležitost, natáčelo se v jedné z bratislavských kaváren. Čaputová v něm tématicky navazovala na svou předvolební kampaň a snažila se představit svou agendu lidem po celém světě.

Uvedla například, že populismus pro ní není cesta, sama prosazuje odlišnou filozofii. „Konstruktivní tón a víc pozitivních emocí, nikoliv spolupráce se strachem a hrozbami, je o dost efektivnější a dává víc naděje,“ nechala se slyšet. Za hlavní téma uplynulých voleb označila spravedlnost, férovost a rovnost.

„Pokud mám pocit, že je určitá menšina obětí nenávisti, mojí povinností je o ní mluvit a bránit jí,“ řekla na rovinu. Ke kontroverznějším tématům patřila i otázka práv homosexuálů. „Pokud jde o citlivé, kulturní a etické otázky, jako jsou práva lidí homosexuální orientace, vidím to tak, že každá změna musí přijít jako výsledek celospolečenského konsensu,“ představila svůj názor.

Zatímco obsah rozhovoru na Slovensku velké kontroverze nevyvolal, jeho forma už ano. Redaktor BBC Rob Cameron pokládal vítězce prezidentských voleb otázky anglicky, Čaputová však odpovídala ve slovenštině, což vzbudilo pochyby o její znalosti anglického jazyka.

Čaputová v průběhu kampaně opakovaně tvrdila, že se anglicky domluví, někteří kritici jí však nedostatečnou znalost tohoto cizího jazyka vyčítali. Tématu se tehdy chytil i její protikandidát Maroš Šefčovič, který ji před druhým kolem vyzval na duel v cizím jazyce.

I proto se nejspíš ozval jeden z kolegů Šefčoviče ze strany Smer, poslanec Ľuboš Blaha. „Tohle je ostuda na tři zimy,“ napsal na Facebooku zástupce vládní strany. Cameron pro deník Pravda potvrdil, že o tuto formu rozhovoru, který ve vysílání doprovázely anglické titulky, požádala sama Čaputová.

Server Nový Čas přitom připomíná, že když Čaputová v minulosti obdržela Goldmanovu cenu za environmentalistiku, děkovnou řeč pronesla v angličtině, což potvrzuje i video, které koluje na internetu. Proč tedy její tým požádal BBC o dvojjazyčný rozhovor? Vše se pokusil vysvětlit její mluvčí Martin Burgr.

„Souvisí to s tím, že je v pozici, kdy je upřena obrovská pozornost zahraničních médií na její osobu a zároveň ještě není oficiálně jmenovanou hlavou státu. V takové situaci je obzvlášť důležitá přesnost vyjadřování k citlivým zahraničním otázkám, na které se jí světová média ptají. Jedno chybně zvolené slovo může způsobit mezinárodní rozruch, proto paní zvolená prezidentka volí odpovědi ve slovenském jazyce a profesionální překlad,“ uvedl Burgr.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

15.06.2021 13:09 Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána…

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

15.06.2021 12:55 Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama