Porošenko dorazil do Berlína. Propusťte ukrajinské námořníky, apelovala Merkelová na Rusko

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes opět vyzvala Rusko, aby propustilo zadržované ukrajinské námořníky. Na Moskvu apelovala po jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem v Berlíně. Vyjádřila také přesvědčení, že druhé kolo prezidentských voleb na Ukrajině, v nichž se Porošenko utká s bavičem Volodymyrem Zelenským, bude svobodné a férové.

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

"Požaduji ještě jednou propuštění těchto vojáků," řekla šéfka německé vlády na adresu 24 Ukrajinců, které Rusko spolu s trojicí lodí zadrželo loni v listopadu po incidentu v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem. "To je důležitá věc, a především volný pohyb lodí v Azovském moři," zdůraznila také Merkelová.

Na propuštění Ukrajinců apeloval i Porošenko, podle něhož jsou tito lidé válečnými zajatci. Merkelovou, s níž od svého zvolení do funkce jednal osobně už pošestnácté, ocenil za dlouhodobou podporu své země. "Bez bezpečnosti Ukrajiny neexistuje ani žádná bezpečnost Evropy," uvedl s odkazem na Rusko, které anektovalo ukrajinský Krym a podporuje separatisty na východě Ukrajiny.

zdroj: YouTube

Německá kancléřka poznamenala, že se sice konflikt na východě této země podařilo omezit, stále se ale nedaří dosáhnout dlouhodobějšího příměří. Porošenko věří, že by se to mohlo podařit alespoň v období Velikonoc po 18. dubnu.

První kolo prezidentských voleb, které se uskutečnilo na konci března, Porošenko označil za nejdemokratičtější hlasování v novodobých dějinách Ukrajiny. Hlasování ocenila i Merkelová, zároveň ale upozornila na částečnou kritiku Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Věří, že druhé kolo bude svobodné a férové. "Bez ohledu na výsledky voleb se Německo bude zasazovat za pozitivní vývoj na Ukrajině," podotkla šéfka německé vlády.

Porošenko se z Berlína vydal za francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten se setká i s jeho vyzyvatelem a favoritem druhého kola voleb Zelenským.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu je 652 nově nakažených koronavirem

15.06.2021 07:57 V Německu se za poslední den objevilo 652 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, přesně před…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama