Ve Španělsku startuje předvolební kampaň, lídr opozice se zjevil jako hologram

Originálně zahájil předvolební kampaň, která ve Španělsku začala v noci na dnešek, lídr strany Ciudadanos Albert Rivera. Voličům se "zjevil" hned na dvou místech - ve vesničce Pedraza u Segovie osobně a v Madridu jako hologram. Favoritem parlamentních voleb, které se ve Španělsku konají 28. dubna, jsou vládní socialisté, kteří ale nebudou moci vládnout bez podpory další levicové strany a některých stran regionálních. Vládu však může nakonec sestavovat i pravice, protože více než třetina voličů je zatím nerozhodnutá.

Španělsko, Madrid

"Španělsko nemusí jít ani doleva, ani doprava, nemusí se vrátit ani do rudých, ani do modrých časů," uvedl v noci na dnešek Rivera s odkazem na centristické kořeny strany. Minimálně v posledním roce se ale podle místních médií jasně přikláněl doprava.

Skutečný Rivera i jeho trojrozměrná vizualizace žádali dnes voliče, aby řekli "ne" šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi i separatismu. Sánchez totiž po nástupu do čela vlády loni v červnu zahájil dialog s katalánskými separatisty, jimž nabídl širší autonomii.

Boj o pravicového voliče zahájil v noci na dnešek předseda zatím nejsilnější pravicové strany Pablo Casado, který vede lidovce od loňska. V čele Lidové strany (PP) nahradil Mariana Rajoye, jehož loni parlament sesadil z úřadu premiéra kvůli korupční kauze bývalých regionálních politiků PP. Podle některých průzkumů by nyní lidovci získali zhruba polovinu křesel oproti minulým volbám, které v roce 2016 vyhráli.

Casado dnes vyzval voliče, kteří se "cítí zklamaní" dřívějšími chybami lidovců, aby nehráli "ruskou ruletu". Podle televize RTVE se snaží zabránit útěku voličů ke straně Ciudadanos a k ultrapravicové straně Vox.

Právě tyto tři strany (PP, Ciuadadanos a Vox) by mohly utvořit po volbách pravicový blok schopný sestavit vládu. Šéf socialistů Sánchez, který oficiálně zahájil kampaň v jihošpanělské Seville, vyzval voliče, aby zastavili "tři pravice", které označil za hrozby. Připomněl také loňské regionální volby v Andalusii, jejíž je Sevilla hlavním městem, díky nimž strana Vox získala jednoho senátora. Ten se stal prvním ultrapravicovým politikem ve španělském parlamentu od pádu diktatury v roce 1975.

Straně Vox v posledních měsících výrazně vzrostly preference a průzkumy jí dávají šanci koncem dubna ve volbách získat kolem 30 křesel v 350členném Kongresu poslanců. Poprvé od svého vzniku v roce 2013 se tato strana zřejmě dostane do dolní komory parlamentu. Její šéf Santiago Abascal zahájil kampaň v Toledu v duchu svých tradičních útoků proti feministkám, nelegální migraci a proti separatismu.

Kampaň zahájili i katalánští separatisté, na jejichž mítincích ale chyběli lídři barcelonských kandidátek Oriol Junqueras a Jordi Sánchez, kteří jsou od podzimu 2017 ve vězení kvůli obvinění ze vzpoury. Té se měli podle prokuratury, stejně jako někteří další členové bývalého vedení Katalánska, dopustit uspořádáním referenda o nezávislosti regionu v říjnu 2017. Soud s nimi začal letos v únoru.

Slovensko nabídlo Česku pomoc s ubytování lidí, organizuje sbírky

25.06.2021 11:15 Slovensko po ničivé bouři, která zasáhla ve čtvrtek Moravu, nabídlo Česku pomoc s ubytováním lidí.…

Naprostá zkáza, komentuje světový tisk řádění tornáda. Některá média dění…

25.06.2021 11:00 Jako ve válce popisuje německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) škody po čtvrtečním řádění…

Na Moravě zasahují sanitky ze Slovenska, připraveni jsou i hasiči, řekl…

25.06.2021 00:53 Aktualizováno Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po…

Evropu zasáhly silné bouřky. Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov

24.06.2021 23:26 Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Související:

Právě se děje