EU žádá ukončení kybernetických útoků, dění sleduje s obavami

Evropská unie a její členské státy dnes vyzvaly "příslušné aktéry", aby přestali s nepřátelským počítačovými útoky. V prohlášení pro média to dnes napsala šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová. Rostoucí počet činností snažících se podrývat celistvost, bezpečnost a hospodářství unie sleduje osmadvacítka podle ní s obavami.

Federica Mogherini
doporučujeme

Zneužívání informačních a komunikačních technologií by podle prohlášení mohlo spustit stupňující se vývoj s rostoucím rizikem konfliktu. Mogheriniová upozornila mimo jiné na vzrůstající počet krádeží duševního vlastnictví právě s využitím počítačové techniky.

Evropská komise (EK) na možná nebezpečí související s kyberútoky už upozorňovala v minulých měsících, především v souvislosti s blížícími se květnovými volbami do Evropského parlamentu. Pokusy o narušování voleb s využitím počítačových sítí v minulých letech už některé evropské země zaznamenaly, opakovaně přitom poukazovaly, že podobné aktivity mají původ v Ruské federaci. Dnešní prohlášení žádnou konkrétní zemi neuvádí.

Unie a její členské země, které v této oblasti v poslední době intenzivněji spolupracují, dění v kyberprostoru podle dnešního prohlášení sledují trvale a vyhodnocují důsledky pro Evropskou unii jako takovou, ale i pro její zahraniční a bezpečnostní politiku.

"Jsme odhodláni učinit kroky k neutralizování takových nepřátelských činností a hodláme za tímto účelem posílit spolupráci s mezinárodními partnery," upozornila Mogherinová. Kyberprostor musí podle ní zůstat otevřený, stabilní a bezpečný. Počítačová bezpečnost je jednou z několika oblastí, v nichž unie začala v posledních letech úzce spolupracovat především se Severoatlantickou aliancí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Finsko rozšířilo seznam "bezpečných" zemí, Česko chybí

08.07.2020 21:17 Finsko od příštího pondělí otevře své hranice turistům ze 17 evropských zemí, které vykazují nízké…

Korupční skandál okolo bývalého krále je znepokojivý, tvrdí Sánchez

08.07.2020 21:11 Korupční skandál okolo bývalého španělského krále Juana Carlose I. je "znepokojivý", prohlásil dnes…

Polsko si postěžovalo německému diplomatovi na zprávy o volbách

08.07.2020 20:12 Polské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo německého chargé d'affaires, aby si postěžovalo na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy