Ve Francii opět protestovaly "žluté vesty", do ulic vyšlo tisíce lidí

Při 22. sobotě protestů dorazilo podle francouzského ministerstva vnitra na akce hnutí takzvaných žlutých vest 31.000 lidí. Epicentrem dnešní "mobilizace" bylo Toulouse, kde se manifestaci krátce po jejím začátku pokusila rozehnat policie, celé odpoledne zde pak byla situace poměrně napjatá. Po celé Francii pořádkové služby zadržely desítky lidí, oběti hlášeny nejsou.

Ilustrační foto
doporučujeme

Údaje ministerstva vnitra svědčí o mírném nárůstu počtu demonstrantů, neboť minulou sobotu jich napočítalo 22.300. Z dnešních 31.000 bylo údajně 5000 na shromážděních v Paříži, přičemž 27 osob zde bylo v průběhu dne zadrženo. "Žluté vesty" dlouhodobě vládní čísla zpochybňují a začaly přinášet vlastní statistiky. Minulý víkend uváděly 73.289 účastníků "mobilizace", dnes činí odhad dokonce 80.504. Nezávislé údaje se ve francouzských médiích neobjevují.

Jako centrum "22. dějství" protivládních protestů bylo ohlašováno jihofrancouzské město Toulouse, které je dlouhodobě baštou "žlutých vest". Jako při minulých sobotách zde i dnes došlo na výtržnictví a napětí mezi demonstranty a policií trvalo až přibližně do 19:00, uvádí server France Info.

Vše začalo krátce po poledni, když pochod na široké třídě Allée Jean Jaurès narazil na policejní barikádu, neboť vstup do centra města byl zakázán. Policie se pokusila shromáždění rozehnat slzným plynem, načež se demonstranti rozprchli po městě a opakovaně se střetávali s policií. Poničili zde pracovní agenturu či banku a zapálili dvě vozidla. Podle televize BFM TV utrpěly dvě osoby poměrně vážná zranění.

Protestovalo se opět v celé řadě francouzských měst včetně Lille, Bordeaux, Štrasburku, Rouenu a Montpellieru. V Lyonu stejně jako v Toulouse úřady shromáždění v srdci města zakázaly. V Paříži platil částečný zákaz, přičemž demonstranti opět nemohli na třídu Champs-Elysées a ulice, které ji křižují.

Dnešní protesty jsou prvními po začátku platnosti francouzského zákazu zahalování obličeje během demonstrací. To dává státu ještě více prostoru, aby podnikl kroky proti demonstrantům, postěžovala si dnes v Toulouse představitelka "žlutých vest" Priscilla Ludoskyová.

Intenzita protestů z dlouhodobějšího pohledu opadá, nicméně není vyloučené, že příští víkend opět nabere na síle, protože v příštích dnech prezident Emmanuel Macron vystoupí před veřejnost se závěry z celonárodní debaty o směřování země. Tu šéf Elysejského paláce vyhlásil letos v lednu v reakci na vzestup hnutí namířeného proti vládním daňovým a sociálním reformám.

Masové protesty začaly loni 17. listopadu, kdy bylo v ulicích téměř 300.000 lidí. Od té doby se kromě rozsahu změnily také požadavky protestujících a hnutí, které zpočátku kritizovalo zvyšování cen pohonných hmot, je nyní značně roztříštěné.

Ministerstvo vnitra uvádí, že za čtyři měsíce protivládních demonstrací utrpělo zranění přes 1600 policistů a četníků, už 7. března registrovala vláda 2200 zranění na straně demonstrantů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

NATO chce na summitu stvrdit vazby USA s Evropou a připravit se na nové…

13.06.2021 10:15 Příležitostí stvrdit návrat k pevnějším vazbám mezi Spojenými státy a Evropou bude pro lídry zemí…

Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat v případu vraždy Kuciaka

13.06.2021 10:05 Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat o trojici obžalovaných v případu vraždy novináře…

V Německu přibylo 1489 nakažených a 18 mrtvých

13.06.2021 08:03 V Německu přibylo za uplynulý den 1489 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 18 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama